Wordpress Theme - CSSigniter

Αποτελέσματα 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: Υπερβολική κατανάλωση ibiza mk2 1.3

Ibiza New User jackess Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018

Προκαθορισμένο Υπερβολική κατανάλωση ibiza mk2 1.3

Καλησπέρα και καλή χρονιά.
    Πρώτη φορά γράφω οπότε ελπίζω να το έχω ανοίξει στην σωστή ενότητα.

Είμαι κάτοχος ενός ibiza mk2 1.3 τους τελευταίους μήνες και έχω παρατηρήσει το εξής :
    Ενω βαζω συστηματικά 20 ευρω/13-14 λιτρα βενζινη εχω παρατηρησει οτι βγαζω περιπου 100 χιλιομετρα μονο!

Σκεφτηκα μηπως οδηγαω πιο επιθετικα οποτε δοκιμασα να οδηγησω υπερβολικα οικονομικα. Αλλαγες πριν τις 2 χιλιαδες και οχι πανω απο 80 χιλιομετρα.

Τα ιδια ακριβως. Εφαγε το 20ρικο και κατι ψιλα που ειχε σε περιπου 100 χιλιομετρα.

Και ρωταω: ειναι φυσιολογικη καταναλωση κοντα 15 λιτρα με τοσο χαλαρη οδηγηση;

Σε 3 συνεργεια μου ειπαν οτι το μοτερ ειναι αριστο. Εχει 140 χιλιαδες χιλιομετρα μονο.

Το αμαξι οταν το πηρα εβγαλα με το πρωτο 20ρικο και κατι ψιλα που ειχε μεσα 230 χιλιομετρα περιπου.
    Απο που αρχιζω;

Ibiza Mania Κουρσάρος Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2013

Προκαθορισμένο Απ: Υπερβολική κατανάλωση ibiza mk2 1.3

Καλησπέρα φίλε μου και καλωσόρισες. Καταρχάς καλό θα ήταν να κάνεις ένα τόπικ και να μας συστηθείς στην ενότητα νέα μέλη. Κατά δεύτερον, όχι φυσικά και δεν είναι φυσιολογική τέτοια κατανάλωση για το αυτοκίνητο σου, αλλά είναι πολύ δύσκολο να σε βοηθήσουμε από δω μέσα ειδικά όταν δεν υπάρχουν κάποιες ενδείξεις σχετικά με το πρόβλημα σου.
    Αμάν πια αυτοί οι παπαράτσι,κάθε φορά που βγαίνω βγαίνω εθνική χαμός τα φλας...!!!

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018

Καλησπέρα και πάλι.
    Τι θα ενδειξεις θα μπορουσα να σας δωσω για να ξεκινησουμε απο καπου;

Για αρχη βλεπω πως λειπει ενα κολαρο που φευγει απο το χταποδι και παει στην εισαγωγη.

Ibiza Mania Κουρσάρος Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2013

Κολάρο απ το χταπόδι στην εισαγωγή; Μπορείς να το βγάλεις μια φωτό αυτό που λες γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει κολάρο πάνω στο χταπόδι. Ενδείξεις εννοώ να βάλεις κάποιο διαγνωστικό και να μας πεις μερικά πράγματα που βλέπεις. Το καλύτερο πάντως θα ήταν να βρεις ένα συνεργείο που να θέλει να ασχοληθεί.
    Αμάν πια αυτοί οι παπαράτσι,κάθε φορά που βγαίνω βγαίνω εθνική χαμός τα φλας...!!!

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018

IMG_0851.JPG

Να μια φωτογραφία ελπίζω να το περιέγραψα σωστά και να μην σε μπέρδεψα. Συνεργείο πιστεύω δύσκολα θα ασχοληθεί συν ότι δεν μπορώ να το αφήσω, θα μου κόψει τα πόδια με την εργασία μου.

ELM327 obd 2 μπορώ να κουμπώσω να δω τίποτα ή δεν είναι συμβατό με αυτά τα ibiza;

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018

Δεν βρίσκω να κάνω επεξεργασία το προηγούμενο. Σε περίπτωση που δε μπορεις να δεις την εικόνα να ένα άλλο λινκ.
    http://prntscr.com/hzqnsh

Ibiza Mania RpMz Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2010

Καλώς όρισες,

Το κομμάτι που έχεις κυκλώσει, είναι ένας σωλήνας που σε άλλες εκδόσεις πάει στο φιλτροκούτι. Αυτό έχει σκοπό σε χώρες με ψυχρότερο κλίμα από την Ελλάδα, να ζεσταίνεται πιο σύντομα ο κινητήρας.

Επίσης ο κινητήρας πρέπει να είναι μονού ψεκασμού, οπότε έναν έλεγχο στο beck μπας και κατουράει αντί να ψεκάζει.

Τσέκαρε να δείς αν έχει αισθητήρα λάμδα, και άλλαξε τον προληπτικά. Επίσης όταν τον αλλάξεις μην βάλεις καμιά κλέμα για ένωση (φεύγει καλώδιο από τον εγκέφαλο και καταλήγει στον λάμδα χωρίς φύσα), γιατί δημιουργεί ωμική αντίσταση και η κατανάλωση πάει στο θεό.

Επίσης μπουζί τα εργοστασιακά του βάλε μόνο.

Και κάτι τελευταίο, μπορώ να σου πω και για μπουζοκαλώδια (να είναι γερασμένα και να έχουν απώλειες) και να μην κάνει σωστή καύση και να έχει κατανάλωση. Ακόμη και ο μύλος μέσα στο ντιστριπιτερ (όχι όλο αλλά το μέσα κομμάτι), να δημιουργεί πρόβλημα.
    VW Golf mk2 1.3 catalyst (R.I.P)
    VW Golf mk2 1.8 16V (R.I.P)
    Seat Ibiza FR 20VT prefacelift

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία