PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πρώτος τεχνικος έλεγχος [FR]

ratag1987
10-04-2011, 10:17
Καλημερα σε ολα τα καλα παιδια μας!

Παιδια την αλλη βδομαδα θα παω για τον πρωτο τεχνικο ελεγχο στα 1500 χιλιομετρα του ibiza. Θα ηθελα να ρωτησω τι περιλαμβανει ο πρωτος τεχνικος έλεγχος? λαδια?φιλτρα? μονο ελέγχουν?

Επησεις ενδεικτικες τιμες για να ειμαι κατατοπησμενος και επησεις θα ηθελα να μου προτεινετε λαδια διοτι εχω καποιες επιφυλαξεις με αυτα που θα βαζει η σεατ.

Εχω ενα ibiza fr και εχω απαιτησεις απο το αυτοκινητο και πιστευω το λαδι μπορει να κανει τη διαφορα!

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων.

Zuratharamon
10-04-2011, 10:27
Μετακίνησα το θέμα σου στη σωστή ενότητα. Περιμένουμε το Βολιώτη που έχει από το ίδιο με το δικό σου να μας απαντήσει ;)
Καλημέρα

vtxracer
10-04-2011, 18:04
Στο 1ο service γίνετε γενικός ελεγχος του αυτοκινήτου. Λαδια αν και δεν έιναι υποχρεωτικό, καλό είναι να αλλαξεις, να φύγουν οτι ρινισματα κτλ υπαρχουν κατα το στρώσιμο του κινητήρα. Συνήθως είναι δωρεάν ο 1ος ελεγχος, δηλαδή θα πληρώσεις μόνο τα λαδια και το φιλτρο. Προσπάθησε να αποφύγεις τα Divinol (δεν είναι και οτι καλύτερο αν και πληρούν τις προδιαγραφές) ζήτα κατι καλύτερο ή πήγαινε εσύ με τα δικά σου λαδια. Εγώ βάζω τα Aral supertronic iii 5w-30 τα οποία πληρώνω 13 ευρώ το λιτρο, αρκετά καλή τιμή για αντιπροσωπεία και γυρω στα 11 ευρώ το φιλτρο λαδιού.

Επίσης, κατα το στρώσιμο δεν θα πρέπει να το πηγαίνεις και τόσο χαλαρα.. θέλει λίγη πίεση για να στρωθέι σωστά.

spirosrsgr
10-04-2011, 20:43
Φιλε ratag1987 ισως το καλυτερο λαδι που υπαρχει αυτη τη στιγμη στην αγορα να ειναι το ECO MEGATRON 5-30.Τιμη λιτρου 20-22 ευρω.Η παραγωγη του γινεται με τα πιο ακριβα προσθετα που υπαρχουν και τα καλυτερα.

ratag1987
13-04-2011, 10:29
φιλε vtxracer θα ηθελα τη γνωμη σου για την επιλογη λαδιων!!!
ποια θεωρεις πιο καλα για το fr(να μην το καιει ευκολα) απο προσωπικη σου εμπειρια με το αυτοκινητο?
ολες οι αντιπρωσωπιες της seat χρησιμοποιουν τα ιδια λιπαντικα? σε ρωταω γιατι εκλεισα για αλλαγη λιπαντικων και φιλτρου λαδιου και μου ειπαν με δωρεαν εργασια 90 Ε!!! αν εξερεσεις το φιλτρο 15-20Ε τα αλλα 70 ειναι τα λαδια? υπερβολικα μου φαινονται!!!

Kyriakos
13-04-2011, 10:37
Mobil 1 για μένα ή Castrol Edge. 5-30 και τα 2 και είναι απο τις καλύτερες επιλογές και χιλιοδοκιμασμένα στους TSi κινητήρες.

Μπορείς να τα αγοράσεις απο εδώ...

http://www.g-market.gr/ProductCatalog/01.aspx

Ηλεκτρονικό κατάστημα απο τη Βέροια με άψογη εξυπηρέτηση και με δωρεάν έξοδα αποστολής για παραπάνω απο 55€ με την ACS. Την μεθεπόμενη μέρα απο την παραγγελία τα έχεις σπίτι σου. Μαζί με τον Λαμπριανίδη στον Πειραιά που εξυπηρετεί τους Αθηναίους είναι ο φτηνότερος.

Biliou
13-04-2011, 10:41
+100000 στον Κυριάκο τον μπαμπλμπι!!!!

vtxracer
13-04-2011, 19:14
φιλε vtxracer θα ηθελα τη γνωμη σου για την επιλογη λαδιων!!!
ποια θεωρεις πιο καλα για το fr(να μην το καιει ευκολα) απο προσωπικη σου εμπειρια με το αυτοκινητο?
ολες οι αντιπρωσωπιες της seat χρησιμοποιουν τα ιδια λιπαντικα? σε ρωταω γιατι εκλεισα για αλλαγη λιπαντικων και φιλτρου λαδιου και μου ειπαν με δωρεαν εργασια 90 Ε!!! αν εξερεσεις το φιλτρο 15-20Ε τα αλλα 70 ειναι τα λαδια? υπερβολικα μου φαινονται!!!

Έχω δοκιμάσει μόνο τα Aral supertronic iii 5w-30 τα οποία είναι αρκετά καλά αλλα με την πολύ χρήση μεσα στην πόλη δεν αντεχουν πολλα χιλιόμετρα (για αυτό τα αλλαζω καθε 7500). Επίσης, πολλοί χρησιμοποιούν τα castol edge και mobil 1 ESP formula οπως έιπαν τα παιδιά πιο πάνω. Αρκετά ανθεκτικό λαδι απο όσα έχω ακούσει έιναι και το Pentosin Pento Performance III 5W-30...
Τα 90 με δωρεάν εργασία είναι πολλά. Εγώ στην τελευταία αλλαγη λαδιών πλήρωσα 90 μαζί με την εργασία τον ελεγχο, (με 13 ευρώ το λιτρο το x 5 που πήρα = 65 ευρώ συνολικά τα λαδια)

Παντως, η κατανάλωση δεν εξαρτάτε τοσο απο το λαδι, οσο απο το στρώσιμο του κινητήρα και την χρήση...

ratag1987
14-04-2011, 08:14
ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληρωφοριες σας !!! κι εγω προσανατολιζομαι για ARAL SUPERTRONIC , CASTROL EDGE η MOBIL 1 ESP

ratag1987
27-04-2011, 17:46
Λοιπον παιδια επιτελους το εκανα το service στα 1500 στην seat της χαλκιδας. Οσον αφορα την εξυπηρετηση δεν εμεινα ευχαριστημενος. Ο υπαλληλος μηχανικος φαινοταν κουρασμενος και οτι εκανε αγκαρια σε οτι τον ρωτουσα.

Απο λεφτα τωρα. μου χρεωσαν 20.83 το λιτρο το castrol SLX συνολο δλδ περιπου 80 ευρω το λαδι και μεχρι τα 97 που πληρωσα ηταν το φιλτρο καθως η εργασια λεει ηταν δωρεαν. Εγω τα ιδια λαδια τα βρηκα 500 ευρω και τα 4 λιτρα και στο σπιτι μου αποστολη. Εννοειτε πως ετσι θα το κανω.

vtxracer
27-04-2011, 19:59
20 ευρώ το λιτρο ??? Στην αντιπροσωπεία μου πληρωσα 65 τα 5 λιτρα, 11,5 το φιλτρο και πανω απο ολα, είχα αψογη εξυπηρέτηση. (κερνανε καφε, συζητανε, απανταν σε οτι τους ρωτησεις) ενοοείτε οτι θα τους πηγαίνεις δικά σου λαδια, και είναι υποχρεωμένοι να τα δεχτουν εφοσον πληρούν όλες τις προδιαγραφές...

ratag1987
28-04-2011, 16:33
To ιδιο ακριβως λαδι θα τους παω. Διοτι το εψαξα και ειναι απο τα καλυτερα. Αλλα 20 ευρω? Ειναι μαλλον επειδη στη χαλκιδα ειναι μονοπωλειο. Και το αστειο ποιο ειναι? Οταν ειπα στην υπαλληλο οτι θα φερνω εγω το λαδι ωστε να μου πει αν θα αλλαξει το κοστος εργασιας, ευτυχως οχι, μου ειπε θα το βρειτε πιο φθηνα απο εμας???χαχαχαχαχαχαχα

Fantomas
28-04-2011, 16:56
Φιλε ratag1987 ισως το καλυτερο λαδι που υπαρχει αυτη τη στιγμη στην αγορα να ειναι το ECO MEGATRON 5-30.Τιμη λιτρου 20-22 ευρω.Η παραγωγη του γινεται με τα πιο ακριβα προσθετα που υπαρχουν και τα καλυτερα.

Εκτός και εάν έχεις κάποιο συμφέρον από την εταιρεία που τα παράγει, μόλις είπες τρελό άκυρο!!!!! :lauphing

vazelos@ibiza
29-04-2011, 22:02
Εκτός και εάν έχεις κάποιο συμφέρον από την εταιρεία που τα παράγει, μόλις είπες τρελό άκυρο!!!!! :lauphing

μαλον το γραφει πανω στην συσκευασια του λαδιου !!!

spirosrsgr
30-04-2011, 09:12
Φιλε fantoma χρονια πολλα Χριστος Ανεστη.Ανεφερα την τιμη ενδεικτικα για να ξερετε περιπου ποσο εχουν.Τωρα τα συγκεκριμενα λαδια πιθανος δεν τα ξερεις οποτε πρεπει να μαθεις για αυτα.Εγω τυγχανει να εργαζομαι εκει που τα παραγουν,και να εχω φιλαρακι τον χημικο που κανει τις αναλυσεις,λοιπον ακου τη λεει ο ειδικος:ειναι εφαμιλα του mobil 1.Tωρα αν και το δικο σου επαγγελμα ειναι χημικος τοτε οι γνωμες διιστανται αγαπητε.Παρεπιπτοντως τα mobil 1 που φορας στο αμαξι σου ειναι εκ Τουρκιας.

predato1
27-12-2011, 20:54
Παιδιά επειδή και εγώ είμαι έτοιμος να αλλάξω τα λάδια μου στα 1500 χιλιόμετρα θέλω να αποφυγω τα divinoil 5-30 και να πάρω κατι δικό μου!! Προσανατολίζομαι σε Mobil 1! Αναρωτιέμαι όμως αν το 5-30 είναι επαρκές για το Ελληνικό καλοκαίρι και αν καπου εκει, μπλοκαρισμένος στο δρόμο για χαλκιδική με 42 βαθμους για τρεις ωρες γίνει το λαδι, νερο!!!!! Μηπως ενα full synthetic 5-40 θα είναι προτιμότερο;

brwmogazos
27-12-2011, 21:06
full synthetic θα βαλεις οπως ολοι αλλωστε.

τα esp formula τα δουλευουμε πολλοι εδω στα 20βαλβιδα.

στο δικο σου δεν ξερω τι προδιαγραφες χρειαζεται στο λαδι. Θα παρεις φυσικα ενα που θα τις καλυπτει για να μην εχεις και θεμα με την αντιπροσωπεια σου-εγγυηση.

frpanagos
27-12-2011, 21:07
Παιδιά επειδή και εγώ είμαι έτοιμος να αλλάξω τα λάδια μου στα 1500 χιλιόμετρα θέλω να αποφυγω τα divinoil 5-30 και να πάρω κατι δικό μου!! Προσανατολίζομαι σε Mobil 1! Αναρωτιέμαι όμως αν το 5-30 είναι επαρκές για το Ελληνικό καλοκαίρι και αν καπου εκει, μπλοκαρισμένος στο δρόμο για χαλκιδική με 42 βαθμους για τρεις ωρες γίνει το λαδι, νερο!!!!! Μηπως ενα full synthetic 5-40 θα είναι προτιμότερο;
το μομπιλ ειναι κορυφαιο λαδι. το φορανε και big turbo φαντασου,που εκει να πεις για θερμοκρασιες...βαλτο ασυζητητι.μην ξαναβαλεις το τηγανολαδο που λεγεται divinol.
ενα ωραιο τοπικ που εχει ενδιαφερον ειναι αυτο.http://www.ibizamania.gr/showthread.php?t=7618

καλο διαβασμα.

frpanagos
27-12-2011, 21:08
full synthetic θα βαλεις οπως ολοι αλλωστε.

τα esp formula τα δουλευουμε πολλοι εδω στα 20βαλβιδα.

στο δικο σου δεν ξερω τι προδιαγραφες χρειαζεται στο λαδι. Θα παρεις φυσικα ενα που θα τις καλυπτει για να μην εχεις και θεμα με την αντιπροσωπεια σου-εγγυηση.
την 504 θελει μητσο. καλυπτεται.

predato1
27-12-2011, 21:51
τα divinol 5-30 που βαζει η αντιπροσωπια ειναι full synthetic! τοσο χαλια ειναι ρε καρντασια; Πως τα βαζει η μαμα αμα ειναι τοσο σπορελαιο; Καταληγω σε Mobil 1 5-30 esp , απλως θα παω να παρω ενα μαμα φιλτρο λαδιου για να ειμαι οκ με εγγυηση και θα τα περασω καπου έξω απο αντιπροσωπια σε εξουσιοδοτημενο!!!

kemmotar
27-12-2011, 21:52
Φιλε fantoma χρονια πολλα Χριστος Ανεστη.Ανεφερα την τιμη ενδεικτικα για να ξερετε περιπου ποσο εχουν.Τωρα τα συγκεκριμενα λαδια πιθανος δεν τα ξερεις οποτε πρεπει να μαθεις για αυτα.Εγω τυγχανει να εργαζομαι εκει που τα παραγουν,και να εχω φιλαρακι τον χημικο που κανει τις αναλυσεις,λοιπον ακου τη λεει ο ειδικος:ειναι εφαμιλα του mobil 1.Tωρα αν και το δικο σου επαγγελμα ειναι χημικος τοτε οι γνωμες διιστανται αγαπητε.Παρεπιπτοντως τα mobil 1 που φορας στο αμαξι σου ειναι εκ Τουρκιας.

αυτο πως και δεν απαντηθηκε απο τον φαντομα? περιεργο. ποσες χωρες προελευσης υπαρχουν για το φορμουλα1? εννοεις σπυροςρσγκρ οτι καποια λαδερα που ερχονται ειναι παραεισαγωγης?

οσο για το λαδι που αναφερες καλυπτει αν δεν απατωμαι τις ακολουθες προδιαγραφες API SL/CF, ACEA A3 / B3 /B4, BMW Longlife-01, MB 229.5, VW 503.01(εγκριση), VW 502.00/505.00

ΤΥΠΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
Ιξώδες cSt @ 100 οC 11,8
Πυκνότητα @ 15 °C, gr/ml 0,852
CCS.,cP @ -30 °C 5650
PP -39 °C
FP 232C

Mobil 1 ESP Formula 5W30 (API SM/CF, ACEA A3/C3/B4, VW 504.00) HTHS 3.58cP / PP -45C / FP 254C / VI 164

χωρις να ειμαι χημικος μηχανικος κλπ, βλεποντας μονο και μονο Pure point - flash point μου φτανει και περισσευει, αρα οχι εφαμιλλο... ελαφρως κατωτερο το λαδερο πο αναφερεται πιο πανω σε σχεση με το Mobil 1 esp. επισης δεν ειδα να αναφερεται η 504.

MGL
27-12-2011, 22:49
Δεν απαντήθηκε,διότι συζητήθηκε προφορικά σε καφέ,με μπόλικη "τεχνική" ανάλυση!!