PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ξενον-λαμπες

DSgPOWER
31-07-2012, 15:05
Μπορει καποιος να μου πει τι στο διαολο γινεται επιτελους με αυτο το αμαξι?????? τιποτα αλλο απο προβληαμτα εχει να μας δωσει ??? γιατι καει συνεχεια λαμπες?? ασχετα μ το προβλημα που εχει στα λεντακια

spirosrsgr
31-07-2012, 18:02
Αγαπητε φιλε εμενα παντως δεν μου εχει καψει τιποτα μεχρι τωρα,πρωτη φορα ακουω για τετοια προβληματα.Μηπως εχεις βαλει αλλα πραγματα πανω στο αμαξι??:think

DjSeries
31-07-2012, 18:39
σπύρό το παλικάρι λογικά φοράει ξένον-κιτ ενω εσύ αν δεν κάνω λάθος έχεις απλές λάμπες σωστά?

πάντως για να κάει λάμπες μπορώ να κάνω μερικές υποθέσεις....

1) εχεις πέσεις σε ελλατωματικές λάμπες
2) αν αλλάζεις μόνο λάμπες με τα ίδια balast Πιθανότητα τα balast να σου δημιουργούν πρόβλημα
3)κάπου βραχυκυκλώνει το αυτοκίνητο αλλα είναι ελαφρώς απίθανο

πιο λογικό μου φαίνεται να έχουν κάποιο θέμα τα balast

DSgPOWER
31-07-2012, 19:12
λπν για αρχη φανταζομαι γνωριζετε το θεματακι που εχει με τα λεντακια (4) και τ προωολακια ?? δεν γντ να βαλεις ξενον... ουτε λαμπες ουτε μετασχηματιστες τιποτα.. γτ βγαζει σφαλμα το οποιο δεν σβηνει...εγς φωραω δ μετασχηματιστες με λαμπες κομπλες στη μεσαια σκαλα και αλλους δυο στη μεγαλη σκαλα... λαμπες λευκες (συρματινες) στα προβολακια γτ δε γινεται ν βαλεις κατι αλλο.. και 2 λεντακια ξενον can-bus και 2 λαμπες λευκες (συρμα) γτ μονο ετσι τα διαβαζει... μ χει καψει 1-2 φορες τ λεντακια... πριν 1 βδομαδα αλλαξα τ ενα προβολακι γτ ειχε καει.. και χθες βλεπω οτι δ μου αναβει η μια λαμπα απο τη μεγαλη σκαλα... δηλαδη ελεοςς....

MGL
31-07-2012, 19:20
Δεν κατάλαβα τίποτα!!!!!!!!

izi
31-07-2012, 19:43
Φίλε μου γράψε ξανά το μήνυμα σου γιατί δεν βγάζει νόημα.Γράψε το ξανά και διαγράφουμε το παλιό αν είναι.

λπν για αρχη φανταζομαι γνωριζετε το θεματακι που εχει με τα λεντακια (4) και τ προωολακια ?? δεν γντ να βαλεις ξενον... ουτε λαμπες ουτε μετασχηματιστες τιποτα.. γτ βγαζει σφαλμα το οποιο δεν σβηνει...εγς φωραω δ μετασχηματιστες με λαμπες κομπλες στη μεσαια σκαλα και αλλους δυο στη μεγαλη σκαλα... λαμπες λευκες (συρματινες) στα προβολακια γτ δε γινεται ν βαλεις κατι αλλο.. και 2 λεντακια ξενον can-bus και 2 λαμπες λευκες (συρμα) γτ μονο ετσι τα διαβαζει... μ χει καψει 1-2 φορες τ λεντακια... πριν 1 βδομαδα αλλαξα τ ενα προβολακι γτ ειχε καει.. και χθες βλεπω οτι δ μου αναβει η μια λαμπα απο τη μεγαλη σκαλα... δηλαδη ελεοςς....

Με τα λίγα που καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου, έχω να σου πω τα εξής....
Φίλος μου με ΜΚ5 δεν έχει κανένα θέμα με καμία λάμπα ΑΛΛΑ αυτός έχει μονόλαμπο.
Εμένα στο ΜΚ4 όταν μου έκαιγε τα λεντάκια έφταιγε η ποιότητα τους, πλέον δεν έχω θέμα.
Όπως λέει και ο ντιτζέι μπορεί να έχεις θέμα με το μπαλλάστ.Εγώ είχα το άλλαξα και πάλι όλα καλά.
Και τέλος εμένα μου έκαιγε στην αρχή τις ''μαμά'' λάμπες.Πήγα στον ξάδερφο μου(ηλεκτρολόγος) και είδε ότι οι λευκές λάμπες που είχα βάλει σε άλλον δεν ήταν ρυθμισμένες με αποτέλεσμα μέσα στο φανάρι να γίνεται σφαγή και να καίγονται.

spirosrsgr
31-07-2012, 21:07
Παντως εγω κανα δυο γνωστους που εχω και εχουν πειραξει στα φωτα τα .ερατα τους δεν εχουν προβλημα (οπου τελεια κ)...

brwmogazos
31-07-2012, 21:57
+1

τα λεντακια καιγονται για χαβαλε οταν η ποιοτητα τους ειναι φωλεξ.

DSgPOWER
02-08-2012, 19:59
αντε νδω.. ασ δοκιμασω και τη ποιοτητα... δλδ στο τελος θα το βαλω να το δωσω να παει να γ****** ευχαριστω για τη βοηθεια παντως

spirosrsgr
02-08-2012, 22:34
Φιλε εχω γνωστο ο οποιος εχει βαλει xenon,εχει βαλει led εχει πειραξει οτι μπορεις να φανταστεις σε ενα ιδιο με το δικο μας.Δεν εχει καψει τιποτα μηπως εχεις μπλεξει με ασχετο ηλοκτρολογο...:think:think

lord~drake
03-08-2012, 08:56
τα balast ευθυνονται συνηθως σε πολλα προβληματα οσο αφορα τα ΧΕΝΟΝ.

Raf
03-08-2012, 09:54
Σωστος! Εμενα μου καηκε μια λαμπα στη μεσαια σκαλα κ τα αλλαξα ολα! Πηρα 2 κιτ με 55 ευρω κ απο τοτε κανενα προβλημα!

johnfree
03-08-2012, 11:39
στο ebay κοντευουν τα ξενον να ειναι πιο φθηνα και απο τις κλασικες λαμπες..
λογικο ειναι και η ποιοτητα να ειναι και λιγο μαπα.

brwmogazos
05-08-2012, 14:53
στο ebay κοντευουν τα ξενον να ειναι πιο φθηνα και απο τις κλασικες λαμπες..
λογικο ειναι και η ποιοτητα να ειναι και λιγο μαπα.

Αυτο ξαναπεστο.

Ψαχνω λαμπες για την μηχανη γιατι δεν θελω να βαλω ξενον-κοψε τρυπα και εχω ξενερωσει με τις τιμες τους. Πιο φθηνα τα ξενον πλεον...αχαχ

rtytop
01-12-2015, 18:29
Ξέρει κάνα αλανι κάνα Σιτέ με φθηνές λάμπες χενον 8000κ η7?

izi
01-12-2015, 23:26
Πόσο τις βρίσκεις εσύ?
Πιο φθηνά δεν θα τις βρεις εκτός και θες φουλ κινεζιά αλλά και πάλι και εκεί οι τιμές είναι στάνταρ.

rtytop
02-12-2015, 00:53
Εγω σε κανα δυο σιτε της βρηκα το ζευγος στο 20 ενω εδω που πηγα σε 2 μαγαζια μου ζηταν 50 για τις 6000κ που υποψιαζομαι οτι ειναι και κινεζικες!!

Κουρσάρος
02-12-2015, 14:06
Εγώ είχα πάρει τις δικές μου 15€ το ζευγάρι αλλά δεν ξέρω αν ήταν Κινέζικες ή όχι. Πάντως ενάμιση χρόνο τώρα μια χαρά δουλεύουν. Σου στέλνω πμ το μαγαζί.

rtytop
02-12-2015, 14:24
Ωραιος!

izi
03-12-2015, 11:47
Εγω σε κανα δυο σιτε της βρηκα το ζευγος στο 20 ενω εδω που πηγα σε 2 μαγαζια μου ζηταν 50 για τις 6000κ που υποψιαζομαι οτι ειναι και κινεζικες!!

Καταρχάς τα kelvin δεν νομίζω ότι παίζουν ρόλο στην τιμή αλλά anyway.
Αγόρι έχω πιάσει αρκετές λάμπες.Όλες καλές είναι και όλες καίγονται ανάλογα τις συνθήκες.Φυσικά δεν χρειάζεται να πούμε...ότι πληρώνεις παίρνεις.

Εγώ θα έμενα μακριά από κινεζιές με την κακή έννοια της λέξης.Στο ibiza τις φοράω πάνω....δεν θυμάμαι καν....από το 2009 που μπήκα και στην παρέα ή και πιο πριν???Μπορεί και κάνα χρόνιο ακόμα περισσότερο.Αγνώστου πατρός, ήταν μαζί με τα ballast αλλά μου έδινε εγγύηση και δεν με ενδιέφερε όσο και να κρατούσαν.

Άλλοι που αγόρασαν π.χ. από ebay ή άλλα μαγαζιά κάθε 1-2 χρόνια τις άλλαζαν.Για μένα και 1-2 χρόνια να βγάλουν οκ είναι για 10-15€.Τις πετάς και βάζεις άλλες σε άλλα kelvin μετά.
Τα 50€ τα θεωρώ υπερβολή για το συγκεκριμένο αμάξι.Δεν ξέρω τι λάμπα είδες, αλλά όταν philips, bosch έχουν 20-25€....

Πάντως εύκολα βρίσκεις στο ίντερνετ μαγαζάκια με λάμπες.Γιατί δεν ξεκινάς από τον κατάλογο του skroutz?Έχει αρκετά μαγαζάκια μέσα.
Σε φίλο είχαμε βάλει και λάμπες του ''κιλού''....αλλά δεν τον ενδιέφερε που κάθε 2-3-4 μήνες άλλαζε λάμπες γιατί και με τα χρώματα έπαιζε που ήθελε και την έβγαλε με συνολικό κόστος 15-20€ για 1.5-2(?) χρόνια.

brwmogazos
03-12-2015, 12:27
Ενα κινεζοκιτακι ας παρει και οσο ζησουν...στο φοκους εβαλα με 30 ευρω ενα κιτ, το ποιο φθηνο που βρηκα ΑΘηνα και το ενα μπαλαστ κλασσικα γεννησε αμεσα...το αλλαξα και κομπλε εκτοτε...μεχρι που προσφατα αρχισε να αναβοσβηνει καποια στιγμη. Τωρα παλι δεν το κανει :p....

Καθε μερα τα φωτα αναβουν επιστρεφοντας απο την δουλεια...

rtytop
03-12-2015, 16:11
Και εγώ ένα κιτακι πήρα από το eautoshop και καλά phillips το μόνο κακό είναι ή μια λάμπα φοτιζει ψιλομπλε και η άλλη κίτρινο για αυτό θα τις αλλαξω,βρήκα ένα Σιτέ το χενονφωτα από εκεί θα παραγγειλω και ο θεός βοηθός!!

izi
03-12-2015, 16:32
Και εγώ ένα κιτακι πήρα από το eautoshop και καλά phillips το μόνο κακό είναι ή μια λάμπα φοτιζει ψιλομπλε και η άλλη κίτρινο για αυτό θα τις αλλαξω,βρήκα ένα Σιτέ το χενονφωτα από εκεί θα παραγγειλω και ο θεός βοηθός!!

Και γιατί δεν ζητάς αλλαγή?Από εκεί είχα πάρει το κιτ μου, και όταν μου χάλασε ο ένας μετασχηματιστής τους πήρα τηλ για μια άλλη παραγγελία και μου έβαλαν μέσα και έναν μετασχηματιστή νέο, παρότι είχε λήξει η εγγύηση.Απλά τους έστειλα πίσω τον παλιό.

Έχεις έρθει σε επικοινωνία ή πας κατευθείαν για την επόμενη παραγγελία?Γιατί μου φαίνεται πως πάλι θα την πατήσεις.

rtytop
03-12-2015, 18:44
Έχω ένα χρονο το κιτακι αγόρι όντως έπρεπε να ζητησω αλλαγή τέλος Πάντον αυτή την φορά θα της στείλω πίσω άμα δεν είναι οι ίδιες!!

izi
04-12-2015, 13:58
Έχω ένα χρονο το κιτακι αγόρι όντως έπρεπε να ζητησω αλλαγή τέλος Πάντον αυτή την φορά θα της στείλω πίσω άμα δεν είναι οι ίδιες!!

Ερώτηση....το κιτάκι ήρθε έτσι με τις λάμπες η μία να είναι ''λευκό'' και η άλλη ''κίτρινη''?

rtytop
04-12-2015, 15:20
Ναι αγόρι έτσι μου είχε έρθει,τέλος Πάντον παρειγγειλα το πρωί ένα ζευγάρι μου έδωσε και εγγυειση αύριο που θα τις πάρω θα σας πω αν αξίζει το μαγαζί αυτό!!

sotirisfr
04-12-2015, 16:45
Σε αυτο το μαγαζι (2 ειναι) εχω βαλει εγω φωτα αλλα και στου πατερα μου (smart) καποια στιγμη οταν πηγαινε να αναψω τα φωτα με αναμμενη μηχανη μου εβγαζε το λαμπακι του χειροφρενου και εκανε συνεχεια μπιιπ μπιιπ.. Για να σταματησει εσβηνες το αμαξι το ξαναεβαζες μπρος και τοτε δεν το εκανε...Αλλα γενικα μου το εχει κανει 5-7 φορες εδω και 3 μηνες που τα εβαλα..
Και μαλιστα δεν εμφανιστηκε κατευθειαν αυτο το προβλημα...Μαλιστα ελεγα ετυχε σε μενα...
Του πατερα μου μια φορα check και 2 φορες καψιμο μετασχηματιστη...
Βεβαια ολα ηταν στην εγγυηση δεν πληρωσαμε τιποτα...
Ααα ξεχασα και σε μενα εκαψε 1 φορα μετασχηματιστη...Και μαλιστα επειδη ειχα βαλει τα slim μου ειπε πρωτη φορα μου εχουν ερθει με τα slim για καμμενο μετασχηματιστη....
Οποτε οταν τα βαλεις τσεκαρε τα καλα...

rtytop
04-12-2015, 16:51
Μόνο λάμπες πήρα αγόρι το υπόλοιπο κιτακι το έχω πάρει από άλλου εδώ και ένα χρονο!οι λάμπες σου κράτησαν καθόλου?

sotirisfr
04-12-2015, 18:28
Κοιτα για την ακριβεια το εχω απο τον αυγουστο ολο το κιτακι...Απο λαμπες αυτο το τριμηνο δεν ειχα κανενα θεμα...Μονο απο μετασχηματιστες ειχα...

rtytop
04-12-2015, 19:24
Λάμπες παρηγγειλα αύριο θα τις έχω θα σας πω εντυπώσεις για να ξέρετε αν το αξίζει αυτό αξίζει!

rtytop
05-12-2015, 14:05
Τις έβαλα καλές φαίνονται και μέρα που είναι φέγγει καλά το ποσό θα διαρκέσουν αυτό είναι άλλο θέμα!