PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Συμβουλές για μικρή βελτίωση σε Seat Ibiza 1.200 TSI FR του 2012

Vembor
22-09-2012, 18:24
Καλησπέρα παιδιά!! Είμαι νέος στο Forum σας και με λίγες γνώσεις σε μηχανολογικά θέματα!!! Σε 1-2 μήνες θα έχω στα χέρια μου ένα ολοκαίνουργιο Seat Ibiza 1.200 TSI FR!!! Το κενούργιο του 2012!!! Πριν συνεχήσω να αναφέρω πως για 1 χρονο περίπου οδηγούσα ένα Lancia Dedra 1.800 κ.εκ. του 1992 μοντέλο!!!Έκανα testdrive το Ibiza πριν προχωρήσω στην αγορά του και εννοείται πως δεν είχε την ροπή του Lancia αλλα και τον ήχο του!!! Θα ήθελα λοιπόν να με συμβουλεύσετε για το τι αλλαγές μπορώ να κάνω στο Seatάκι προκειμένου να το ευχαριστηθώ οδηγικά αλλά και ακουστικά!!! Οχι τπτ αλλο είμαι 20 χρονών και όσο να είναι θέλω τώρα που είναι νωρίς να το ευχαριστηθώ πριν φτάσω σε στο σημείο να ενδιαφέρομαι μόνο για την οικονομική οδήγηση!! Εγώ έχω στο μυάλο μου την τοποθέτηση μιας σκάστρας ανοικτού τύπου και μίας φιλτροχωανής!! Σας Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέτων και συγνώμη για το μεγάλο post!!! :D

izi
22-09-2012, 19:25
Καταρχήν καλώς όρισες.
Βρε πάρε το στα χέρια σου πρώτα και μετά όλα τα άλλα!!!Μην λες από τώρα για σκάστρες και φίλτρα.Καταρχήν θέλει στρώσιμο το αμάξι σου, όχι να το πας σαν κότα, αλλά προοδευτικό άνοιγμα του γκαζιού.Μπορεί να είναι στρωμένα από το εργοστάσιο αλλά εκεί δούλευαν σε σταθερές στροφές.

Μετά το ξεζουμίζεις και αναλόγως την τσέπη σου προχωράς στην βελτίωση.Πρόγραμμα, φίλτρο, σκάστρες, εξατμίσεις, φρένα, αναρτήσεις......λεφτά να έχεις να δίνεις!!!!!

TAKISWRC
22-09-2012, 19:32
Συμφωνω με τον IZI.Απλα νομιζω οτι ανοιχτου τυπου σκαστρα δεν παιρνει αυτο το μοτερ.Στρωστω πρωτα και μετα.

bagelhs
22-09-2012, 19:35
βγαζει 1,2 FR?
καλοταξιδο να ειναι και ολα τα αλλα σιγα σιγα ερχονται

spirosrsgr
22-09-2012, 20:00
Τωρα πλεον η special edicion ονομαστηκε fr και εχει ολα τα στοιχεια του fr εκτος του μοτερ.Καλοριζικο φιλε,ανοιχτου τυπου σκαστρα βγαζει η forge,προγραμμα δεν εχει βγει ακομα αλλα αναμενεται,φιλτρα ελευθερας υπαρχουν πολλα σε διαφορες τιμες,εξατμισεις μπολικες διαλεγεις και παιρνεις.....:think

giorgosfr
22-09-2012, 23:43
ναι ειναι ολο look fr οπως κ το λεον ετσι το βγαζουν...απλα τα κα8ισματα δεν λενε fr...η σκαστρα ειναι το πρωτο πραγμα που πρεπει να βαλεις κα8ως ο συγκεκριμένος κινητήρας δεν έχει καθόλου εργοστασιακή σκάστρα με αποτέλεσμα στο άφημα του γκαζιού να εγκλωβίζεται αέρας μεταξύ πεταλούδας και εισαγωγής προκαλώντας το γνωστό turbo lag...οταν το παρεις με το καλο 8α σε βοη8ησουμε ακομα περισσοτερο..

DjSeries
23-09-2012, 10:05
welcome aboard και με το καλό το νέο σου αυτοκίνητο

η σκαστρα ειναι το πρωτο πραγμα που πρεπει να βαλεις κα8ως ο συγκεκριμένος κινητήρας δεν έχει καθόλου εργοστασιακή σκάστρα με αποτέλεσμα στο άφημα του γκαζιού να εγκλωβίζεται αέρας μεταξύ πεταλούδας και εισαγωγής προκαλώντας το γνωστό turbo lag...

ψιτ όμορφε...δεν είναι αυτο το turbo lag...

απο τα λίγα που ξέρω , ως turbo lag ορίζουμε την υστέρηση στο να "φορτώσει" ενας υπερσυμπιεστής καυσαερίων ....πχ όταν σανιδώσεις το γκάζι στο αμάξι σου με 4η σχέση και 1500 στροφές , θέλει κάποιο χρόνο μέχρι η τουρμπινα να overboostarei... και πιο μπακαλίστηκα...ο χρόνος ανάμεσα στο πάτημα του πεντάλ του γκαζιού και στο σπουλάρισμα της τουρμπίνας είναι το turbo lag...

υγ. εχω μια υποψία οτι τα τσι φέρουν ηλεκτρική σκάστρα η οποία εδράζεται πάνω στην τουρμπίνα :think

spirosrsgr
23-09-2012, 10:28
Αυτη ειναι η wastegate,τωρα αν κανει την ιδια δουλεια που κανει και η σκαστρα αυτο δεν το κατεχω....
http://1.1.1.1/bmi/www.ibizamania.gr/images/smilies/confused.png

http://1.1.1.1/bmi/www.ibizamania.gr/images/smilies/confused.png

DjSeries
23-09-2012, 10:33
Ο σκοπός ύπαρξής της σκάστρας ( blow off valve)είναι να ξεφορτώνεται τον περιττό αέρα, στέλνοντάς τον από το τουρμπο στην ατμόσφαιρα, όταν πχ αφήνουμε το γκάζι, για να μην καταστραφεί ο συμπιεστής λόγω πάλμωσης. Το κλείσιμο της πεταλούδας, που γίνεται με το άφημα του γκαζιού, δημιουργεί κάποια κρουστικά κύματα πίεσης τα οποία μπορόύν να μας καταστρέψουν τα πτερύγια της τουρμπίνας με τις γνωστές συνέπειες. Η σκάστρα ανοίγει μόλις υπάρξει διαφορά υποπίεσης από την πολλαπλή εισαγωγής, που σημαίνει ότι η πεταλούδα έκλεισε και ο περιττός αέρας πρέπει να φύγει από το κύκλωμα του intercooler.

H wastegate (βαλβίδα διαφυγής) είναι μια βαλβίδα , η οποία όταν η πίεση στο τούρμο φτάσει τα ανώτερα επίπεδα για τα οποία είναι κατασκευασμένοι, ανοίγει και οδηγεί τα επιπλέον καυσαέρια παρακάμπτοντας το turbo στην εξάτμιση

πιο απλά η μια υπάρχει για να διώχνει το περιττό αέρα απο το τούρμπο, ενω η wastegate υπάρχει για να διώχνει περιττά καυσαέρια

(με τόσο απλουστευμένη μορφη αμα με τσιμπήσει ο μαυρόγατος θα με κυνηγάει)

koni
23-09-2012, 10:37
η σκάστρα υπάρχει για να εκτονώνει τον περισευούμενο αέρα απο το κύκλωμα της υπερπλήρωσης, όταν κλείνει η πεταλούδα.

η wastegate έχει σαν σκοπό να διατηρεί την πίεση στη τουρμπίνα μέχρι το επιθυμητό σημείο και απο εκεί και πέρα εκτονώνει ενα ποσοστό καυσαερίων που και αυτό θεωρείται "περιττό" όταν η πίεση της τουρμπίνας έιναι στο επιθυμητό σημείο...

πιο απλά η μια υπάρχει για να διώχνει το περιττό αέρα απο το τούρμπο, ενω η wastegate υπάρχει για να διώχνει περιττά καυσαέρια

(με τόσο απλουστευμένη μορφη αμα με τσιμπήσει ο μαυρόγατος θα με κυνηγάει)

Τα είπες απλά,λαικά και κατανοητά!Well Done!

DjSeries
23-09-2012, 10:43
τα ξανα εμπλούτισα με λίγο ψάξιμο για πιο ακριβή ορολογία!

spirosrsgr
23-09-2012, 10:46
Επειτα απο τετοια αναλυση τι αλλο να πω παρα merci mesie....

TAKISWRC
23-09-2012, 10:53
Ο σκοπός ύπαρξής της σκάστρας ( blow off valve)είναι να ξεφορτώνεται τον περιττό αέρα, στέλνοντάς τον από το τουρμπο στην ατμόσφαιρα, όταν πχ αφήνουμε το γκάζι, για να μην καταστραφεί ο συμπιεστής λόγω πάλμωσης. Το κλείσιμο της πεταλούδας, που γίνεται με το άφημα του γκαζιού, δημιουργεί κάποια κρουστικά κύματα πίεσης τα οποία μπορόύν να μας καταστρέψουν τα πτερύγια της τουρμπίνας με τις γνωστές συνέπειες. Η σκάστρα ανοίγει μόλις υπάρξει διαφορά υποπίεσης από την πολλαπλή εισαγωγής, που σημαίνει ότι η πεταλούδα έκλεισε και ο περιττός αέρας πρέπει να φύγει από το κύκλωμα του intercooler.

H wastegate (βαλβίδα διαφυγής) είναι μια βαλβίδα , η οποία όταν η πίεση στο τούρμο φτάσει τα ανώτερα επίπεδα για τα οποία είναι κατασκευασμένοι, ανοίγει και οδηγεί τα επιπλέον καυσαέρια παρακάμπτοντας το turbo στην εξάτμιση

Επιτελους εκανες και ενα καλο ποστ.

DjSeries
23-09-2012, 10:55
έχω κάνει και άλλα ρε παλιοχαρακτήρα...εσυ διαβάζεις μόνο τα τσάγια :bleh :bleh

TAKISWRC
23-09-2012, 10:57
Εχω την ρετσινια του καγκουρα δεν μπορω να μπω σε αλλα threads....xaaxaxa

DjSeries
23-09-2012, 10:58
χαχα καλό... λοιπον μη χαλάμε το καλωσορισμα του παιδιού.

Vembor
23-09-2012, 15:25
Καλώς σας βρήκα παιδιά και ευχαριστώ που ασχολήστε με το θέμα μου!! Αλλά πως μπορώ να ξέρω αν όντως το μοτερ του έχει σκάστρα και μάλιστα την ηλεκτρική? Δηλαδή θέλω να πω πως υπάρχει περίπτωση να μην έχει καθόλου σκάστρα και μετα από λίγο καιρό μου βγάλει πρόβλημα? Γιατί άλλο είναι να ρίξω χρήμα στο αμάξι για να το βελτιώσω για την πάρτη μου και άλλο να ρίξω χρήμα για να διορθώνω προβλήματα!! Btw συμφωνώ και δεν υπάρχει περίπτωση να ρίξω χρήμα από τόσο νωρίς για να το βελτιώσω απλά σκέψεις κάνω και το ψάχνω απο τώρα για να μην κάνω αργότερα βιαστικές κινήσεις!!

1.2 tsi seat ibza
23-09-2012, 15:40
Καλώς σας βρήκα παιδιά και ευχαριστώ που ασχολήστε με το θέμα μου!! Αλλά πως μπορώ να ξέρω αν όντως το μοτερ του έχει σκάστρα και μάλιστα την ηλεκτρική? Δηλαδή θέλω να πω πως υπάρχει περίπτωση να μην έχει καθόλου σκάστρα και μετα από λίγο καιρό μου βγάλει πρόβλημα? Γιατί άλλο είναι να ρίξω χρήμα στο αμάξι για να το βελτιώσω για την πάρτη μου και άλλο να ρίξω χρήμα για να διορθώνω προβλήματα!! Btw συμφωνώ και δεν υπάρχει περίπτωση να ρίξω χρήμα από τόσο νωρίς για να το βελτιώσω απλά σκέψεις κάνω και το ψάχνω απο τώρα για να μην κάνω αργότερα βιαστικές κινήσεις!! καλοσορισες καταρχην, το αμαξακι εχει σκαστρα ηλεκτρονικη,, 31000 χιλιομετρα δεν εχει κανει κιχ, αν το πειραξεις εννοειτε οτι θα κανει. και αποκλιεται να ειναι πιο αργο απο ενα lancia 1800 ατμοσφαιρα. τουλαχιστον μεχρι τα 180,

izi
23-09-2012, 16:33
καλοσορισες καταρχην, το αμαξακι εχει σκαστρα ηλεκτρονικη,, 31000 χιλιομετρα δεν εχει κανει κιχ, αν το πειραξεις εννοειτε οτι θα κανει. και αποκλιεται να ειναι πιο αργο απο ενα lancia 1800 ατμοσφαιρα. τουλαχιστον μεχρι τα 180,

Καταρχήν δεν το πειράζεις...το βελτιώνεις ή προσπαθείς τουλάχιστον.Το πείραγμα είναι για προηγούμενη δεκαετία.
Και αν το βελτιώσεις, δεν θα κάνει κιχ, αν διαλέξεις τα σωστά πράγματα και τον σωστό που θα στα βάλει.Πιστεύω οι περισσότεροι με ΜΚ4(για να μην πω ΜΚ3) έχουμε 100άρες στον χιλιομετρητή και δεν έχουμε κάποιο θέμα, πιο πολλά είναι τα προβλήματα από έναν κουλό που θα σου κάνει service παρά από μία αναβάθμιση.

spirosrsgr
23-09-2012, 18:34
Το μονο θεμα που μπορει να εχεις ειναι αυτο με τον αποστατη που βαζουν στη wastegate.Το εχει παρουσιαση στα πιο πολλα 1.2 tsi ανεξαρτητου μαρκας οπως και στο δικο μου.Κατα τα αλλα ολα καλα με το αμαξι...

1.2 tsi seat ibza
23-09-2012, 20:37
Το μονο θεμα που μπορει να εχεις ειναι αυτο με τον αποστατη που βαζουν στη wastegate.Το εχει παρουσιαση στα πιο πολλα 1.2 tsi ανεξαρτητου μαρκας οπως και στο δικο μου.Κατα τα αλλα ολα καλα με το αμαξι...

ολα παρουσιασαν το θεμα αυτο, το δικο μου το παρουσιασε στα 29χ χιλιομετρα. το να βελτιωσεις ενα αμαξι με 105 στα 140 , το ξερεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μη σου βγαλει προβλημα. η τουλαχιστον την πολυ προωρη φθωρα συμπλεκτη τουρμπινας κτλπ.

izi
23-09-2012, 21:03
Πρόωρη φθορά συμπλέκτη??!?!?!?!?!?!??Τι σχέση έχει ο συμπλέκτης με την αύξηση της ιπποδύναμης από τα 105 στα 120 ή στα 130 ή στα 140.....ΚΑΜΙΑ.
Φίλε μου δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και έτσι όπως τα λες φαίνεται ότι τα έχεις μάθει λίγο λάθος και όποιο πρόβλημα πιστεύεις ότι θα εμφανιστεί, μπορείς να το αναφέρεις και να το αναλύσουμε σε ένα νέο ή υπάρχον τόπικ.

koni
23-09-2012, 22:36
ολα παρουσιασαν το θεμα αυτο, το δικο μου το παρουσιασε στα 29χ χιλιομετρα. το να βελτιωσεις ενα αμαξι με 105 στα 140 , το ξερεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μη σου βγαλει προβλημα. η τουλαχιστον την πολυ προωρη φθωρα συμπλεκτη τουρμπινας κτλπ.

Δηλαδή τα 20vt που στην πλειοψηφια τους απο 150 τα πήγαμε στα 250,θα έπρεπε να είχαν σκορπίσει...:think

izi
24-09-2012, 08:45
Πρόωρη φθορά συμπλέκτη??!?!?!?!?!?!??Τι σχέση έχει ο συμπλέκτης με την αύξηση της ιπποδύναμης από τα 105 στα 120 ή στα 130 ή στα 140.....ΚΑΜΙΑ.
Φίλε μου δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και έτσι όπως τα λες φαίνεται ότι τα έχεις μάθει λίγο λάθος και όποιο πρόβλημα πιστεύεις ότι θα εμφανιστεί, μπορείς να το αναφέρεις και να το αναλύσουμε σε ένα νέο ή υπάρχον τόπικ.

Επειδή στα μεσοπέλαγα δεν είχα καλό σήμα, δεν πήρε το μνμ μου ολόκληρο.Είχα συμπληρώσει ότι τα δισκοπλατό και γενικά τα περισσότερα κομμάτια ενός αυτοκινήτου φτιάχνονται με μεγάλους συντελεστές ασφαλείας.Αν τον φορτώσεις με 250-300 άλογα ναι θα σκορπίσει αλλά με 20-30 άλογα δεν έχει θέμα.

brwmogazos
24-09-2012, 09:31
Παιδες οι καταπονησεις σε εναν κινητηρα αν τον στροφαρεις μεχρι 3000 η κοφτη φυσικα και εχουν διαφορες....

Το να σηκωσεις πιεση λειτουργιας σε εναν συμπιεστη εχει επισης περισσοτερη φθορα στο chra του.
Φυσικα και η εξτρα ροπη καταπονει περισσοτερο ενα δισκοπλατο και παει λεγοντας.

Οτι θα σκορπισουν ΟΛΑ καποια στιγμη ειναι γεγονος. Αν τα κακομεταχειριζεσαι, αν αναβαθμιζεις και τα καταπονεις με περισσοτερα φορτια ειναι λογικο οτι ΟΛΑ θα σκορπισουν μια ωρα νωριτερα...

Οπως και να το κανουμε ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ Φθορες. Απλα εκει που ενα τουρμπινετο θα αποκτουσε τζογους στο chra του στα 500 000 χιλιομετρα, με προγραμμα και σκισιμο θα σκορπισει στις 300.000-400.000. Για εμας δικαιολογειται τετοια χρηση και λογω κ@υλας και γιατι φυσικα η εκεταμενη φθορα θα εκδηλωθει σε βαθος χρονου...και οχι αμεσα.

giorgosfr
24-09-2012, 10:36
welcome aboard και με το καλό το νέο σου αυτοκίνητο

ψιτ όμορφε...δεν είναι αυτο το turbo lag...

απο τα λίγα που ξέρω , ως turbo lag ορίζουμε την υστέρηση στο να "φορτώσει" ενας υπερσυμπιεστής καυσαερίων ....πχ όταν σανιδώσεις το γκάζι στο αμάξι σου με 4η σχέση και 1500 στροφές , θέλει κάποιο χρόνο μέχρι η τουρμπινα να overboostarei... και πιο μπακαλίστηκα...ο χρόνος ανάμεσα στο πάτημα του πεντάλ του γκαζιού και στο σπουλάρισμα της τουρμπίνας είναι το turbo lag...

υγ. εχω μια υποψία οτι τα τσι φέρουν ηλεκτρική σκάστρα η οποία εδράζεται πάνω στην τουρμπίνα :think

ειιι αγοριιι...μαλλον δεν διαβασες καλααα...προκαλωντας το turbo lag εγραψααα..δεν εβαλα σαν ορισμο αυτου το παραπανω...συμφωνω απολυτα με το παραπανωω που εγραψες αυτο ομως δημιουργειται κα8ως εγκλωβηζεται αερας μεταξυ πεταλουδας κ εισαγωγης κ δεν βρισκει τροπο διαφυγης αυτο εχει σαν αποτελεσμα ο αερας να μην μπορει να βγει στην ατμοσφαιρα επομενως παραμενει μεσα στο κυκλωμα κ εχει σαν αποτελεσμα να δημιουργηται αυτη η κα8υστερηση μεταξυ πενταλ κ turbo

υ.γτο συγκεκριμενο μοτερ δεν φερει σκαστρα ηλεκτρονικη οπως τα 1.4 τσι oπου βρισκεται πανω στην turbina...

brwmogazos
24-09-2012, 12:06
Ουσιαστικα η υστερηση στην αποκριση του πενταλ του γκαζιου σου, οπου φυσικα απαιτεις δυναμη και για να ανταποκριθει αμεσα ο κινητηρας, εχεις αυτη την υστερηση για τους γνωστους λογους spoolαρισματος του τουρμπο+πληρωσης του κυκλωματος αερα και συμπιεσης αυτου κτλπ. Δεν ειναι απλα θεμα να ερθει στις στροφες λειτουργιας εντος χαρτη η τουρμπινα, αλλα απο την υποπιεση να πληρωσει και το κυκλωμα αερα ωστε να αποκτησει την απαιτουμενη ποσοτητα αερα ο κινητηρας για να ανταποκριθει σαυτο το request του πενταλ μας για πχ 50% φορτιο κτλπ.

Το να κραταμε καποια πιεση μεσα στο κυκλωμα αερα πχ με μια σκαστρα με σφιχτο ελατηριο προσθετει αποκριση...αλλο να εχεις σκαστρα με μαλακο ελατηριο και να χανεις ολο τον αερα μεσα αφου αυτος πχ πεσει στα 0.5 μπαρ και αλλο να κλεινει στο 1 μπαρ πιεσης. Πιο γρηγορα θα εχεις boost οταν εχεις μεγαλυτερη πιεση στο κυκλωμα γιατι μην ξεχναμε δεν ειναι μονο 2 -3 μετρα σωληνα αλλα και ολοκληρο ιντερκουλερ χωρητικοτητας πολλων λιτρων. Βεββαια υπαρχει το τιμημα του φρεναρισματος του συμπιεστη απο τους παλμους του αερα που εγκλωβιζεται και συναμα της καταπονησης των εδρανων της κτλπ...

1.2 tsi seat ibza
24-09-2012, 12:25

συγνωμη ? αλλα ο συμπλεκτης που μεχρι πριν ηταν με 170 nm και θα παει στα 220 230 ειναι το ιδιο? εισαι σιγουρος,. επισης το 1.2 δεν ειναι 20vt ειναι 1.2:lauphing δεν μπορεις να το σιγκρινεις πουθενα . οσο για της φθορες της λεει και ο φιλος απο κατω:cool: turbo lag υπαρχει και ειναι αισθητο πολυ στο αφημα και πατημα της 2ας

MGL
24-09-2012, 12:29
Άμα οδηγείς σωστά,ο συμπλεκτης σου,δεν θα πάθει τίποτα!!!!!!Το παν είναι η γρηγορή,αλλα συνάμα σωστή οδήγηση.

izi
24-09-2012, 15:56
Τι σημασία έχει αν είναι 1.2 ή 20vt?Εγώ έχω 1.4 ατμόσφαιρα και μέχρι στιγμής σου ξαναλέω δεν κάνει κιχ, και με πίστα και με γρήγορη οδήγηση και χίλια δυο.
Αν το πας και στατιστικά οι μόνοι που έχουν σοβαρά θέματα είναι αυτοί που πάνε σε κουκουρουκου μηχανικούς, οι υπόλοιποι έχουν τις αναμενόμενες φθορές.

Σου ξαναλέω έχουν μεγάλο συντελεστή ασφαλείας.Την φθορά σε οτιδίποτε θα την δεις όπως λέει και ο brwmogazos στο βάθος χρόνου.Το πως θα ανταποκριθεί κάποιο ανταλλακτικό στα 300.000χλμ σε απασχολεί από τώρα?Ναι είναι σημαντικό αλλά ο κατασκευαστής έχει προνοήσει και σου τα αλλάζει όλα νωρίτερα.Τα service σου πάνε και με τα χλμ αλλά και με το χρονικό διάστημα, μέσα σε αυτά είναι όλα.

Και φυσικά δεν χρειάζεται να ξεζουμίσεις την τουρμίνα σου.Δλδ από τα 105 αν πας 125-130 είσαι καλά.Το ίδιο ισχύει και με τα ατμόσφαιρά και με τα 20vt και με τα tsi, όσο είσαι στο φάσμα που δουλεύει αποδεδειγμένα σωστά και αξιόπιστα δεν έχεις θέμα, αν ξεπεράσεις το όριο μπαμ.Έτσι είναι.

Vembor
07-05-2013, 18:00
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας και συγγνωμη για την καθυστερηση αλλα ειμαι φοιτητης επαρχια και στο σπιτι εκει δεν εχω ιντερνετ!!! με βοηθησατε πολυ στο να καταλαβω αρκετα με τα τουρμπο και τις σκαστρες!! Με την ευκαιρια ειμαι πολυ ικανοποιημενος με το αμαξι μεχρι τωρα και εχει πολυ καλα κρατηματα σε σχεση με το Lancia που ειχα πριν!!!