PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ibiza cupra 6j περιφεριακά

γιάννης cupra
29-09-2014, 02:23
Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για το ibizaki μου. Το έχω 4 και κάτι χρόνια και έχω περάσει πολλά μαζί του για τον κινητήρα. Θέλω σιγά σιγά μετά από τόσα χρόνια να το κάνω 1 στάδιο. Έχω εξάτμιση πάνω από τελικό μέχρι και πριν το downpipe σε 63,5 και θέλω να βάλω το downpipe τώρα αλλά δεν ξέρω τι… λέω σε 70 με καταλύτη φυσικά 200 αλλά λόγο λ7 όχι κάτι ακριβό κι έτσι έψαξα και βρήκα έναν τύπου hjs και θέλω να μου πείτε άμα ξέρετε τίποτα γιατί. Έχω kn ελευθέρας στ μαμά φιλτροκούτι. Άμα κάποιος ξέρει και κάποιον που να δεινή downpipe ευχαρίστως να μιλήσει μαζί μου. Τώρα για το intercooler θέλω γνώμες και τιμές αν μπορείτε. Όσο και που μπορώ να βάλω το όμορφο προγραμματική πάνω του. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Piterakos
29-09-2014, 10:12
αδερφέ κατ'αρχήν καλώς όρισες, πέρνα από το section νέα μέλη να μας συστηθείς (όπως κάνουμε όλοι) και μετά συζητάμε.

γιάννης cupra
29-09-2014, 14:04
Είχα γράψει χτες το βράδυ αλλά δεν ξέρω τι το έκανα κι έτσι ξανασυστήθεικα πριν από λίγο.

γιάννης cupra
29-09-2014, 22:56
κανείς δεν υπάρχει να πει την γνώμη του?????

vazelos@ibiza
29-09-2014, 23:04
Ολο κ κατι θα σ πουν .... απλα δεν υπαρχουν κ πολλα μκ5.

Η διασταση που χει ειναι οκ παντως γι αυτο που θες να κανεις

γιάννης cupra
29-09-2014, 23:09
το 70-63,5???για τον καταλυτη που ειναι τυπος hjs ξερεις κατι η για καποιον αλλο??

vazelos@ibiza
29-09-2014, 23:14
κ το 63.5 μια χαρα σου κανει ....

ειναι hjs η τυπου hjs ??? αν οντως ειναι γνησιος ειναι οκ

γιάννης cupra
29-09-2014, 23:21
τωρα θα κανω το downpipe και λεω να το κανω 70.τυπου μου ειπε ο μαστορας αλλα εχει και κανονικο..απλα το ενα κανει 320 και το αλο 450.. θα εχω καποιο προβλημα????

γιάννης cupra
30-09-2014, 10:27
Κανένας δεν υπάρχει?

Piterakos
30-09-2014, 11:13
ώπα ώπα ηρέμησε. Δώσε λίγο χρόνο στα παιδιά να μπουν και να διαβάσουν. Αρκετοί από εμάς δεν μπαίνουν κάθε μέρα στο ibizamania αλλά μια τη βδομάδα.
Εκτός από hjs και τύπου hjs δεν παίζουν άλλες επιλογές; κανα fox ή κανα twister ας πούμε; Επίσης έχε υπόψη ότι κάποιοι αφήνουν τον μαμίσιο καταλύτη όταν μιλάμε για θέμα κόστους. Απ' ότι κατάλαβα έχεις cat-back 63,5 με μαμά downpipe και καταλύτη σωστά;
Θέλεις να το κάνεις τελειωμένο πρώτο στάδιο ή με κονσέρβα πρόγραμμα και όσα άλογα βγάλει;

nive
30-09-2014, 13:22
Φίλε πού να ξέρουμε τι εννοείς τύπου hjs? Βάλε fox που τους ξέρουμε και μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη...ή κάποιον άλλο επώνυμο. Σου λέει κάποιος τύπου hjs και περιμένεις να ξέρουμε ή να έχουμε γνώμη?
Την εξάτμιση κάντην με 70 dp. Σαν πρώτο στάδιο είσαι μία χαρά.
Ελεύθερο φίλτρο στο φιλτροκούτι δεν δίνει σχεδόν τίποτα...βάλε μία εισαγωγή με χοάνη (πες του εξατμισά να σου κόψει μία σωλήνα 70άρα τόσο είναι η εισαγωγή σας αν δεν κάνω λάθος και βάλε την χοάνη) αλλιώς πας σε κάτι επώνυμο που θα το πληρώσεις. (χοάνη αν θες έχω μία pipercross που δίνω με 70 λαιμό).
Κούλερ πάλι αν πας σε επώνυμο δίνεις ένα σκασμό λεφτά οπότε πήγαινε σε custom με σωληνώσεις (Mαυροειδάκος-Ηρακλής-gp excaust-Harris excaust-maikon-μαχμούντ-Καράμπελας) είναι κάποιοι σχετικά γνωστοί.
Στο τέλος ΠΑΝΤΑ βάζεις και το πρόγραμμα.

γιάννης cupra
30-09-2014, 14:16
Ότι μου είπε ο εξατμησας σας λεω. Μου είπε ότι δεν έχει ο όνομα της εταιρίας. Ξέρεις πόσο θα πάει το κουστουμάκι για το dp με fox??

AntrikosFR
30-09-2014, 16:22
Αλλο το downpipe άλλο ο καταλύτης!
(Έτσι οπως το λες ειναι σαν να ειναι κατι ενιαίο)
Για το dp 70άρι μια μέση τιμή ειναι ενα 140-150αρι ευρω.. ανάλογα που θα πας..
Τώρα για τον fox (λογικά) καπου στο 250 και πάνω?!?
Υ.Γ Βρηκα να απαντησω εγω ο καρκινιάρης (decat) :P

Fantomas
30-09-2014, 18:09
Θέλω σιγά σιγά μετά από τόσα χρόνια να το κάνω 1 στάδιο. Έχω εξάτμιση πάνω από τελικό μέχρι και πριν το downpipe σε 63,5 και θέλω να βάλω το downpipe τώρα αλλά δεν ξέρω τι… λέω σε 70 με καταλύτη φυσικά 200 αλλά λόγο λ7 όχι κάτι ακριβό κι έτσι έψαξα και βρήκα έναν τύπου hjs και θέλω να μου πείτε άμα ξέρετε τίποτα γιατί. Έχω kn ελευθέρας στ μαμά φιλτροκούτι. Άμα κάποιος ξέρει και κάποιον που να δεινή downpipe ευχαρίστως να μιλήσει μαζί μου. Τώρα για το intercooler θέλω γνώμες και τιμές αν μπορείτε. Όσο και που μπορώ να βάλω το όμορφο προγραμματική πάνω του. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Εσένα επειδή είναι δύσκολο το dp και πρέπει να είναι ενσωματωμένος ο καταλύτης, θέλει προσοχή στις κούρμπες και την συγκόλληση.
Τον FOX και με 150 ευρώ τον βρίσκεις και πες και κανα 200αρι (max) το dp, €350 (για 70αρι πάντα).

Εξάτμιση χωρίς πρόγραμμα πάντως, είναι ανούσιο. Εκτός εάν βάλεις εξάτμιση και σε σύντομο χρονικό διάστημα πας για πρόγραμμα.

Η τουρμπίνα σου επειδή είναι μπροστά, μπορείς να κάνεις custom αγελάδα στον εξατμισα με μια καλή χοάνη. Εαν ψάξεις και στο Google για εικόνες induction kit θα βρεις άφθονες...

Front mount Intecooler της προκοπής, έχει η forge για σένα (δεν ξέρω τιμή).

Μην ξεχνάς ότι με την αύξηση ιπποδύναμης, θέλουν αναβάθμιση φρένα και ανάρτηση, αλλιώς θα είσαι άλλο ένα καντήλι σε επαρχιακό δρόμο....

γιάννης cupra
30-09-2014, 18:35
antriko σε μενα ειναι μαζι γι αυτο το εχω κανει ενα..
φαντομα δεν ειπα να το βαλω σε αγωνες. για μενα το κανω. Σημερα μιλησα με εναν ακομα εξατμησα και μου ειπε για εναν αμερικανικο αλλα δεν μου ειπε μαρκα οταν τον ρωτησα ,και μου απανταει οτι ολοι ειναι απο το ιδιο εργοστασιο απλα αλλαζει η μαρκα κι εκει σκαλοσα λιγο..

brwmogazos
30-09-2014, 19:22
Φιλε μου μην περιμενεις να παρεις αποφασεις μεσα σε μια βραδια.

Θα διαβασεις, θα ψαξεις και μετα θα αποφασισεις.

Στα μοτερακια σου παιζουν πολυ οι φουλ 70αρες.

καταλυτη βαλε εναν επωνυμο αλλα οχι HJS μιας και ειναι ακριβοι...Οτι πληρωνεις παιρνεις.

Αν παιζει μαρουλι πας σε ενα εξατμισα, τα σκας και τελειωνει το θεμα...αν ΔΕΝ υπαρχει μαρουλι το ψαχνεις και βρισκεις value for money επιλογες.

Σε εξατμισα που εχει φτιαξει αμαξια σαν το δικο σου θα πας και θα σου πει την γνωμη του και για κουλερ και για τα παντα ΟΛΑ.

AntrikosFR
30-09-2014, 21:35
Αλλάζει τότε!!
Πάντως και για ιντερκουλερ θα πρότεινα καποιο custom, εκτος αν πας για κάποια στάνταρ λύση σε forge που εαν καποια στιγμή θα πας για παραπάνω σεταπ δεν ξέρω αν θα σε φτάσει..

γιάννης cupra
01-10-2014, 14:00
forge 850 δε νομιζω να με δουν ουτε απ'εξω...

Piterakos
01-10-2014, 19:07
forge 850 δε νομιζω να με δουν ουτε απ'εξω...

σε νιώθω αγαπητέ

γιάννης cupra
01-10-2014, 19:13
Λεω να πάω στον κενταυρο για το dp με fox καταλύτη 350. Έχει κανείς δικό του άτομο για πρόγραμμα??? Σαν μέλος του Ibizamania μας κάνει καμία εκπτωσουλα??

Fantomas
02-10-2014, 01:00
Λεω να πάω στον κενταυρο για το dp με fox καταλύτη 350. Έχει κανείς δικό του άτομο για πρόγραμμα??? Σαν μέλος του Ibizamania μας κάνει καμία εκπτωσουλα??

Εαν πας στον Κένταυρο ζήτα να μιλήσεις με τον Παναγιώτη και πες του ότι σε στέλνει ο ψηλός με το μαύρο ibiza...

brwmogazos
02-10-2014, 07:47
350 ευρω για downpipe ΚΑΙ καταλυτη μαζι? καινουρια ολα?

mavras
02-10-2014, 08:31
Πλέον τα 350 για dp & καταλυτη ειναι μια λογικη τιμη. Απλα ο καταλυτης δεν ειναι απο χρυσαφι και ο εξατμισας δεν βγαζει τα εξοδα της εβδομαδας απο το dp.
o tempora o mores

γιάννης cupra
02-10-2014, 09:51
ευχαριστω πολυ fantoma.
brwmogazo ναι ολλα μαζι 350.(γιατι εμενα τα εχει μαζι αυτα τα δυο και οχι χωρια).

brwmogazos
02-10-2014, 10:53
Πλέον τα 350 για dp & καταλυτη ειναι μια λογικη τιμη. Απλα ο καταλυτης δεν ειναι απο χρυσαφι και ο εξατμισας δεν βγαζει τα εξοδα της εβδομαδας απο το dp.
o tempora o mores

Μακαρι αλλα οι "επωνυμοι" ακομα ζητουν 1200 + για ενα χταποδι :D....

γιάννης cupra
02-10-2014, 11:36
καλα η miltek νομιζει οτι εχει πιασει τον παππα απο τα καρκαλα.
εχει κανεισ προγραματιστη δικο του???

mavras
02-10-2014, 12:22
Το χταποδι ειναι αλλο εργο μητσακο. Εκει θελει μαγκια και γνωση για να γινει σωστη δουλει κ αυτα πληρωνεις. Ενα dp θελει υλικα και χρονο οποτε δεν δικαιολογουνται οι τιμες που ζητανε μερικοι...

polgti
02-10-2014, 13:41
Για τα 20vt σε τι τιμές κυμαίνεται ένα 76άρι dp με δικό μας καταλύτη ;
Η unitronic έβγαλε 76άρι downpipe (http://www.unitronic-chipped.com/ecu-tuning/Volkswagen-Golf-GTI-20th-18L-Turbo-2003-180hp-hwmk418tdownpipe) με vband για το stage2 1,8Τ.
Εχει κάνει κανένας εξάτμιση με vband ενώσεις;

brwmogazos
02-10-2014, 13:48
Παλιοτερα 250 για downpipe διχως καταλυτη...Τωρα δεν ξερω...μακαρι να εχουν πεσει οι τιμες γιατι εχω και εγω νεες δουλιτσες να κανω :p

Η unitronic εχει βγαλει hardware ναι αλλα για ποιο λογο να βαλεις v band?

Το μονο καλο ειναι οτι δεν θα σου καψει φλατζακι ποτε με τον τροπο αυτο αλλα αν δεις τιμες για φλατζες και κολιε θα ξενερωσεις.

Ποιος ο λογος λοιπον να ακριβοπληρωνεις v band?

Φιλος μου ειχε βαλει απο downpipe μεχρι καταλυτη.

Σε καποια φαση οταν το εφτιαχνα BT εψαξα για κολιεδες και τα σχετικα αλλα οταν θες 30 ευρω περιπου φλατζακι και κολιε και αυτα δεν ξερω τι ποιοτητα θα ειναι ενα 100αρικο στο νερο θελεις μονο για αυτα.

Τα v band ακομα και στις τουρμπινες βολευουν αυτους που λυνουν δενουν συνεχεια κυριως, (εξαιρωντας τα αλλα πλεονεκτηματα της συνδεσης αυτης)...αλλιως ποιο το νοημα?

polgti
02-10-2014, 14:19
Απλά το vband το θεωρώ ανώτερο σαν ένωση απ'ότι οι κλασσικές ενώσεις που χρησιμοποιούνται, αλλά αν ανεβαίνει πολύ το κόστος τότε μάλλον δεν αξίζει τον κόπο.Με μια πρόχειρη αναζήτηση πάντως γύρω στα 10 δολάρια ο ένας παίζουν απ'έξω οι σφιχτήρες για v band.

Για το tsi cupra θα πήγαινα σε φουλ 70άρα σίγουρα!

nive
02-10-2014, 14:29
Εαν πας στον Κένταυρο ζήτα να μιλήσεις με τον Παναγιώτη και πες του ότι σε στέλνει ο ψηλός (που έχει στα χέρια μόνιμα δύο βυζι@) με το μαύρο ibiza...

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχα
Μήτσο προ 2ετίας μου είχε πει γνωστός εξατμισάς 2000για χταπόδι για κ04!!!!

scoupegt
02-10-2014, 15:07
Σε λογικό εξατμισα πλέον το χταπόδι παιζει στα 500-600...

nalamanos
02-10-2014, 16:33
φουλ 70 με καταλητη παντα γιατι αν ειναι για decat πας 70/63.5 πιστευω

brwmogazos
02-10-2014, 16:49

ΠΟιος εξατμισας φτιαχνει με 500-600 ευρω χταποδι της προκοπή?

Πες ονοματα ρε Μπαμπινο μην το αφηνεις ετσι

Γιατι οι γνωστοι της παρεας δεν εχουν ριξει τιμες βλεπω...

V band με 10 δολλαρια μαλλον μονο ο κολιες ειναι διχως τα πλακακια.

Για v band ενωση δεν εχουμε μονο τον κολιε αλλα θελουμε και 2 πλακακια...

Επισης μην ξεχναμε οτι ειναι ανοξειδωτα...η τιμη τους οσο και να το θελουμε χαμηλη δεν θα ειναι :(

Αν ειναι ΣΩΣΤΑ κατασκευασμενα δεν θα εχεις διαρροες και θα εχεις σωστη εφαργμογη κατα το σφιξιμο...αν ειναι φωλες αστο καλυτερα..

Οποιος εχει δοκιμασει να σφιξει τα μικρα v band της tial θα καταλαβει γιατι v band διχως ποιοτητα = καλυτερα να το ξεχασεις :)

Fantomas
02-10-2014, 20:34

Και σε 6 μήνες να σου κάνει ρήγματα.....

scoupegt
02-10-2014, 21:04
Φάντομ και εγώ έτσι νόμιζα μέχρι που είδα την δουλεια του MAXMout στο δικο μου αυτοκίνητο αλλά και στου φίλου μου το s3 με την gtx3071.
Προσωπικά εκεί θα φτιαξω χταπόδι αν θα φτιαξω και η τιμή για να μου φτιαξει ΕΜΕΝΑ χταπόδι για το k04 είναι στα 500euro.
Ο harisexhaust ζητάει 600-650 για το ίδιο πράγμα.
Βέβαια το κόστος θα εκτιναχθεί αφού θα χρειαστω αλλά σωληνακια νερου λαδιού και εξτερναλ γι αυτό και δεν έχω βάλει ακόμα χταπόδι.
Είναι ο φθηνότερος και συνάμα ποιοτικοτερος εξατμισας της πιάτσας.
Οποίος θέλει μπορεί να δοκιμάσει,οποίος θέλει να δώσει 1000ρικουμπα για να αισθάνεται σίγουρος ας παει στον ποπαυ...

Fantomas
03-10-2014, 00:59
Έχουν περάσει οι εποχές που ήμουν πειραματόζωο. Καλύτερα να εκφράσεις άποψη όταν έχεις δουλειά του πάνω στο ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ και το έχεις δουλέψει τουλάχιστον χρόνο και όχι σε 3ους τι γίνεται....

Π.χ. και ο Βρομώγκαζος λέει ότι ο Μαυροειδ. κάνει καλή δουλειά και με καλές τιμές αλλά σε μένα ήταν Επική Αποτυχία και στις 2 κατηγορίες...

Απλά με τον Ποπάυ που έχει φάει σκίσιμο εδώ και 1 1/2 χρόνο το αμάξι, η δουλειά του δεν έχει δώσει το παραμικρό δείγμα. Εαν υπήρχε θέμα θα ήμουν ο 1ος που θα το έλεγα.

Όσο για την τιμή του Ποπάυ, δεν είχε μεγάλη διαφορά απο του Μαυροειδ....

scoupegt
03-10-2014, 09:33
Ποπαυ μαυροειδακος μπορεί να μην έχουν μεγάλες διάφορες στις τιμες, δεν ξέρω..

MAXMout με τους υπολοιπους έχει μεγάλη διάφορα όμως.
76-70 φουλ εξάτμιση ανοξείδωτη με 400ευρω δεν νομιζω να υπάρχει πουθενά...
Οσο για την δουλεια του,οποίος μαστορας βλέπει απο κάτω το αμάξι ,με ρωταει ποιος έφτιαξε την εξάτμιση...

brwmogazos
03-10-2014, 10:43
Παιδες ολα εχουν να κανουν με τι ψαχνουμε και τι ειμαστε διατεθιμενοι να πληρωσουμε.

Προσωπικα επιλεγω να μην ξοδευω ενα χερι και ενα ποδι πχ για τον ποπαι η PMC, γιατι οι τιμες τους ειναι σαφως ΠΟΛΥ πιο ψηλες απο ΟΛΟΥΣ για απλα πραγματα οπως πχ ενα catback .

Οταν ομως μπαινουμε σε πιο απαιτητικες κατασκευες οπως ειναι το χταποδι, εκει δεν παμε στον πιο τυχαιο που θα βρουμε μπροστα μας γιατι απλα μας κανει χταποδι με 200 ευρω πχ.

Με 200 ευρω εχει χταποδια και στο e-bay και στο ματι ολα ωραια ειναι.

Ο Παναγιωτης για τους λογους του κατεληξε ποπαι και τα εφτιαξε ολα απο την αρχη.

Δεν μας λες και κοστος ρε Παναγιωτη ομως γιατι αμφιβαλλω οτι ειχανε μικρη διαφορα με αλλους εξατμισαδες που εχεις πληρωσε. Αν εχουν πεσει οι τιμες παντως αυτο ειναι καλο!!!

Απο τον Μαχμουτ εχω επισης περασει οταν δουλευε στον Καραμπελα και μου εχει φτιαξει ολη την εξατμιση στο 1400 μαζι με το 4-2-1 χταποδι.
Η δουλεια για τα σημερινα δεδομενα ηταν κατω του μετριου...θα μου πεις δεν δινουν τοση βαση στα ατμοσφαιρικα ....πριν 10 σχεδον χρονια βεβαια...
Κρινοντας λοιπον απο την τοτε δουλεια του φυσικα και δεν θα πηγαινα. Αν εχει ομως ανεβασει πολυ το επιπεδο των κατασκευων του διατηρωντας χαμηλο κοστος μπραβο του!

Βεβαια και το τι θεωρει ο καθενας ποιοτικο αποτελεσμα εχει να κανει και με τις γνωσεις του επανω στο αθλημα αρα δεν μπορουμε παντα να βασιζομαστε στα λογια 3ων.

Fantomas
03-10-2014, 12:14
Popay :
44αρι Εξτέρναλ, 76dp, χταπόδι, όλα τα σωληνάκια/μαρκούτσια + καταλύτης (€500) = €1900

Επίσκεψη μόνο μία (1) φορά και όλα λειτουργούν άψογα εδώ και 1 1/2 χρόνο, χωρίς κανένα σημάδι καταπόνησης.

Μαυροδ.
Σωληνώσεις ic + βάσεις (σπάσανε 4 φορές και μου έκανε ζημιά στο ic), Αγελάδα (τρύπησε 2 φορές) + βάσεις αγελάδας (κόπηκαν 3 φορές) + 76αρι dp (πήγα 2 φορές να μου το φτιάξει γιατί έχανε) + Σωληνάκια (είχα διαρροή στου λαδιού τουρμπίνας, μου το έφτιαξε ο Μανούκης) + 38αρι εξτέρναλ (τρύπησε) = €1000

Επίσκεψη τέσσερις (4) φορές που το αμάξι έμεινε μια μέρα τουλάχιστον μέσα + άλλες τρείς (3) φορές που ήταν επισκευές μερικών ωρών...

Τα συμπεράσματα δικά σας.....

brwmogazos
03-10-2014, 14:07
Αν τα βαλεις κατω το 1000αρικο για το χταποδι το πληρωσες αρα δεν εχει ριξει τιμες ιδιαιτερα.

Βαλε τι βγαζει απο τον καταλυτη κτλ καπου εκει ειναι.

Σημασια εχει οτι δεν εχεις θεματα!

Και αγελαδα δεν σου εφτιαξε η κανω λαθος?

Fantomas
05-10-2014, 17:29
Αγελάδα όχι, μετά την τελευταία επισκευή δεν κρίθηκε ότι χρήζει αλλαγής. Απλά έφτιαξε καινούργια βάση ο Μανούκης.....

brwmogazos
05-10-2014, 18:20
Ασχετο αλλα την αγελαδα γιατι δεν την φερατε απευθειας απο την πλευρα του οδηγου?

Αφου εφτιαξες χταποδι εξατμιση κτλ εξαρχης. Γιατι η τουμπινα εχει την εισαγωγη της στην μερια του συνοδηγου? Δεν σας βολευε απο την πλευρα του οδηγου?

Fantomas
05-10-2014, 20:33
Μήτσο στο έχω πει 100 φορές. Ότι θες απο κοντά.....

Υ.Γ. Είμαστε και off topic αρκετή ώρα.

izi
05-10-2014, 21:00
Μήτσο στο έχω πει 100 φορές. Ότι θες απο κοντά.....

Το έχεις πει αλλά ας μαθαίνουν και οι ''νέοι'' τις σωστές και περιποιημένες δουλειές...

Υ.Γ. Είμαστε και off topic αρκετή ώρα.

Και πάλι σωστός αλλά θα σενιαρεστούν όλα.