PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τι να προσέξω πριν την αγορά cupra

arzetlam
05-02-2015, 22:48
Καλησπέρα παιδιά,

Καταρχήν θα με συγχωρέσετε εάν είμαι εκτός ενότητας αλλά δείξτε λίγη επιείκεια μιας και δεν είμαι πολύ σχετικός.

Επιθυμώ να αγοράσω το seat ibiza cupra 1.4 180PS DSG7, μεταχειρισμένο μοντέλο >=2010.
Επειδή έχω διαβάσει γενικότερα ότι ο κινητήρας του έκαιγε λάδια παραπάνω από το φυσιολογικό και κάποιοι είτε άλλαζαν κινητήρα από αντιπροσωπεία είτε άλλαζαν ελλατήρια (που και πάλι πολλές φορές τίποτα δεν άλλαζε), επομένως τι θα πρέπει να ρωτάω και να κοιτάξουμε στον έλεγχο?

Γενικότερα συμβουλέψτε για το τι θα πρέπει να προσέξω.

Σας ευχαριστώ.

jack
07-02-2015, 14:34
Αρηθμο πλαισιου κ ρωτας στην αντιπροσωπία το ιστορικου του αυτοκινήτου που σ ενδιαφέρει να δεις τι εχει αλλαξει αν εχει αλλαξει κατι

8anos
07-02-2015, 15:18
Δε νομίζω να μπορεί κάποιος να διαγνώσει κατανάλωση λαδιού του κινητήρα παρά μόνο αν έχουν αλλαχθεί ελατήρια εμβόλων και βέβαια εντός αντιπροσωπίας.

izi
07-02-2015, 21:57
Αν το αμάξι πήγαινε μόνο σε αντιπροσωπία κοιτάς το ιστορικό από εκεί.Αν πήγαινε και έξω τότε ρωτάς τον μηχανικό του.

Το καλό είναι ότι είτε έτσι είτε αλλιώς για ''φρέσκο'' μοντέλο υπάρχουν αρχεία, το κακό είναι ότι μπορεί να είναι αληθή μπορεί και όχι.

Η λύση είναι σε μηχανικό φίλο να το δείτε και να σου πει το ναι ή όχι.

arzetlam
08-02-2015, 00:23
ok ευχαριστώ παιδιά!
Θα το πάω σε φίλο μηχανικό!

jack
08-02-2015, 16:03
Αντε με το καλο να ναι κ καλό να το πάρεις

brwmogazos
10-02-2015, 14:23
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6010000/

Το συγκεκριμενο παλικαρι το ξερω.

Το αμαξι του την τελευταια φορα που το ειδα ηταν στην πενα.

Ειναι απο τα παιδια που δεν κανει πατηματα, δεν προκαλει και γενικοτερα δεν συμμετεχει σε κοντροκαταστασεις.

Αν εψαχνα για κουπρα θα ηταν το πρωτο υποψηφιο για τα δικα μου στανταρ....

arzetlam
11-02-2015, 17:35
Δεν είναι κακό, αλλά το παλικάρι βρίσκεται αρκαδία και εγώ αθήνα. :)
Και η τιμή του, αν και δικαιολογημένη με τα χλμ που έχει κάνει, λίγο μακρινή για το δικό μου budget.

Σε ευχαριστώ πάντως που με θυμήθηκες.

AntrikosFR
11-02-2015, 18:02
Γιατί δεν παίρνεις ενα προσεγμένο 20vt τότε εαν το budget σου είναι πιο χαμηλό?
Γιατι αυτο που εστειλε ο Μήτσος πιστεύω ακομα με τις ζελατινες στα καθισματα είναι..
Με λιγότερα λεφτά θα βρεις καποιο οχι τοσο προσεγμένο (εκτος κ αν τυχεις σε καποια εξαιρεση) και θα ριξεις μετα λεφτά για να το φέρεις σε σωστή κατάσταση..
Περι ορέξεως βέβαια..

izi
12-02-2015, 14:30
+1 στο σκεπτικό του μικρού(χιχιχιχι πλάκα Αντρίκο!).

Καλύτερα να προλαμβάνουμε καταστάσεις ώστε να μην γίνεται ψυχοφθόρο μετά.

arzetlam
13-02-2015, 13:04
Έχεις δίκιο δεν αντιλέγω.

Να ρωτήσω κάτι.
Για μεταχειρισμένο μέχρι πόσα χλμ. να κοιτάω?

brwmogazos
13-02-2015, 14:44
Κοιτα σε προσωπικο επιπεδο με οσα μεταχειρισμενα οχηματα αγορασαμε, σε κανενα δεν φαγαμε φωλα γιατι αν ψαξεις και εχεις υπομονη σιγουρα θα βρεις ενα μερακλιδικο.
Οσο λιγοτερα πραγματικα χιλιομετρα λοιπον ΤΟΣΟ το καλυτερο εκτος και αν εισαι κωλοφαρδος και βρεις καποιον μερακλη. Τοτε τα χιλιομετρα δεν θα φαινονται στην καροτσα.

Και εγω ημουν σκεπτικος για αυτοκινητα με πανω απο 30 000 αλλα το φοκους που πηραμε προσφατα με 57000 ηταν κουτα γιατι ο ιδιοκτητης ηταν μερακλης + παρκινγκ.

Παντα μεταχειρες αγοραζαμε για να γλιτωσουμε την αρχικη χασουρα των οχηματων.

bmw 518 e28 εφυγε με 500 000+ χιλιομετρα με χρηση "φορτηγου" πολλες φορες και ακομα τσουλαει
ibiza 6L 1400 101 με 33 000 (πλεον 165 000 +)
ibiza 6L cupra με 13300 χιλιομετρα το ειχα παρει και εχει 56 000 πλεον
Seal leon 2 1.8tsi με ~18000 εχει πλεον ~55000
Seat leon 2 cupra με 19000 που βρηκα για φιλο εχει πλεον στα χερια του 60 000 +
Yamaha Virago 250 εφυγε με 30 000 νομιζω
Bmw F650GS με 16 000 εφυγε απο τα χερια μας με 33 000 και ο επομενος εχει γραψει ενα σκασμο
Gsxr 1000 με 8000 εχει πλεον 13 000
Hayabusa με 4700 εχει πλεον 8000 και παει λεγοντας.
+3 παπια αν και ειναι απο την μανα τους σκυλια αρα μαλλον δεν πιανονται :p
κτλ

Με τα παραπανω δεν θελω να σχολιασω τα χιλιομετρα γιατι καποια απο τα οχηματα δεν εγραφαν πολλα αλλα τα παραπανω ηταν ολα μεταχειρες υστερα απο πολυ ψαξιμο πριν την αγορα τους και υπομονη.
Σε κανενα δεν φαγαμε φωλα και ολα ηταν σε κατασταση "βιτρινας" κατα την αγορα τους.

Αν λοιπον ψαχνεσαι μπορεις να γλιτωσεις την χασουρα του καινουριου....

Η φραση για τις μοτο "Ο πρωτος πληρωνει την κ@υλα και ο δευτερος την μηχανη" δεν βγηκε αδικα :D

εχει να κανει λοιπον με το τι απαιτησεις εχεις...πχ ο Γιωργος FR τα οχηματα που εχει ειναι ολα σε αψογη κατασταση γιατι δεν συμβιβαζεται με οτιδηποτε λιγοτερο...απλα θελει τυχη και ψαξιμο και ΓΑΙΔΟΥΡΙΝΗ υπομονη μεχρι να βρεις.

Οι καιροι αλλαξαν και πλεον αμαξια με 10 000 -20 -30 κτλ δεν βρισκει ευκολα. Εχουν αλλαξει λοιπον τα δεδομενα της εποχης και βρισκεις με πολλα παραπανω κατι που το κανει ακομη πιο δυσκολο...

arzetlam
13-02-2015, 15:00
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Η αλήθεια είναι πως θέλω το cupraki πολύ και αρχίζω και θολώνω. xD

Όπως λες πρέπει να έχω υπομονή και ψάξιμο....

brwmogazos
13-02-2015, 15:03
Φιλε μιλαω για γαιδουρινη υπομονη....οχι απλα υπομονη...πχ το ιμπιζα ΔΕΝ το εβρισκα και εψαχνα 1 ολοκληρο χρονο να βρω κατι στα μετρα μου.
Απογοητευτικα και πηγα και πηρα προσφορες για καινουριο FR και ευτυχως εσκασε αγγελια για την οποια με ειδοποιησε ο Φαντομας και "εκατσε" τελευταια στιγμη.

Το "αμαξι θελω και τωρα το θελω" δεν βοηθαει εκτος οπως ειπα αν εισαι κωλοφαρδος....Γενικοτερα οτι εχω ψαξει να αγορασω, μου πηρε αρκετους μηνες για να το βρω...

giorgosfr
13-02-2015, 15:28
Οπως τα ειπε ο Δημητρης ειναι!
Ψαχνεις ψαχνεις κ μετα απο 20 αυτοκινητα βρισκεις αυτο που θες!
Αν εισαι τυχερος θα κατσει πιο νωρις!
Το θεμα ειναι να το βρεις για τα ματια σου αψογο!
Γιατι αν πας με τον τροπο τον δικο μου κ του μητσου θελει πολυ ψαξιμο κ θα πας για καινουργιο χαχαχαχα...
Ψαχνοντας ομως θα βρεις καλο καθαρο αυτοκινητακι!
Κ μην κοιτας τα εξτρα ΜΕΓΑ κανονας!

arzetlam
13-02-2015, 15:54
Έχω δρόμο άρα μπροστά μου.... :D

arzetlam
17-02-2015, 10:38
Έχω βρει ένα του '09 με 69.000 χλμ στη γειτονιά μου.
Φαίνεται άριστο εσωτερικά και εξωτερικά (πέρα από 2-3 μικρά σημαδάκια) και αύριο θα το περάσω από έλεγχο.

Όσον αφορά τα χλμ. πιστεύω είναι οκ (ούτε πολλά ούτε λίγα).
Τι λέτε? :)

brwmogazos
17-02-2015, 10:59
Νομιζω οτι ειναι πολλα τα χιλιομετρα αν σκοπευεις να γραψεις μπολικα αλλα αν ειναι καθαρο δεν εχεις θεμα.

Η τιμη ειναι καλη? Αν οχι βρες καποιο με λιγοτερα χιλιομετρα...

Αλλιως μεσα στον πρωτο χρονο πχ εισαι στα 100 000...τον δευτερο πες 125, τον τριτο 150 000

Μεσα σε 3 χρονακια δηλαδη με νορμαλ χρηση καθημερινη το αμαξι θα εχει μαζεψει παρα πολλα στην καμπουρα του. Ολα εξαρτωνται με τι χρηση θα του κανεις βεββαια απλα εχε και αυτο κατα νου.

arzetlam
17-02-2015, 11:36
Όχι δεν κάνω τόσα πολλά χλμ.
Το χρόνο κάνω γύρω στις 13.000 χλμ.

Η τιμή είναι καλή στα 9000.

AntrikosFR
17-02-2015, 12:49
Μόνο εγω οταν εφτιαξα το αμάξι εκανα 30.000 χλμ σε (ούτε) ενα χρονο? wtf! :P
Τωρα εχει πεσει στα χιλιομετρα του μιας που ειναι σχεδόν αμαξι σ/κ αντε και καμιας καθημερινης βολτας!

izi
17-02-2015, 13:08
Τα χλμ είναι φυσιολογικάτατα για τα χρόνια του, 69χιλιάδες για αμάξι του '9 είναι μια χαρά.Αν κοιτάμε λιγότερα χλμ τότε ψάχνουμε άλλους ιδιοκτήτες και όχι τον μέσω οδηγό, που αυτό συνεπάγεται και αυξημένη τιμή.

Επιπλέον ας μην το βλέπουμε μόνο από την σκοπιά του αγοραστή αλλά και και του πωλητή.Αν δλδ έχουμε ένα αμάξι με 100.000χλμ θα πρέπει να το χαρίσουμε ή να μην το δώσουμε αν πλέον δεν πληρεί τις ανάγκες μας?

Επιπλέον είναι η χρήση, οι ανάγκες μας, όλα.Για μένα τα μεταχειρισμένα δεν πρέπει να σκοτώνονται αλλά ούτε να είναι η τιμή στον Θεό.Επιπλέον δεν γίνεται να κοιτάμε αμάξια μόνο με λίγα χλμ γιατί έτσι είναι σαν να λέμε όλα τα άλλα τα κρατάμε εφ όρου ζωής....και μόνο όσοι καίγονται για μαρούλι να σκοτώνουν αμάξια με λίγα χλμ.

arzetlam
17-02-2015, 15:35
Μόνο εγω οταν εφτιαξα το αμάξι εκανα 30.000 χλμ σε (ούτε) ενα χρονο? wtf! :P
Τωρα εχει πεσει στα χιλιομετρα του μιας που ειναι σχεδόν αμαξι σ/κ αντε και καμιας καθημερινης βολτας!

xaxa τους πρώτους 2 μήνες θεωρώ και εγώ πως από την κ@#λα θα κάνω αρκετά χλμ., αλλά σε γενικές γραμμές κάνω γύρω στα 250-300 χλμ τη βδομάδα.

arzetlam
17-02-2015, 15:36
Τα χλμ είναι φυσιολογικάτατα για τα χρόνια του, 69χιλιάδες για αμάξι του '9 είναι μια χαρά.Αν κοιτάμε λιγότερα χλμ τότε ψάχνουμε άλλους ιδιοκτήτες και όχι τον μέσω οδηγό, που αυτό συνεπάγεται και αυξημένη τιμή.

Επιπλέον ας μην το βλέπουμε μόνο από την σκοπιά του αγοραστή αλλά και και του πωλητή.Αν δλδ έχουμε ένα αμάξι με 100.000χλμ θα πρέπει να το χαρίσουμε ή να μην το δώσουμε αν πλέον δεν πληρεί τις ανάγκες μας?

Επιπλέον είναι η χρήση, οι ανάγκες μας, όλα.Για μένα τα μεταχειρισμένα δεν πρέπει να σκοτώνονται αλλά ούτε να είναι η τιμή στον Θεό.Επιπλέον δεν γίνεται να κοιτάμε αμάξια μόνο με λίγα χλμ γιατί έτσι είναι σαν να λέμε όλα τα άλλα τα κρατάμε εφ όρου ζωής....και μόνο όσοι καίγονται για μαρούλι να σκοτώνουν αμάξια με λίγα χλμ.

Ο μηχανικός που γνωρίζω και εμπιστεύομαι το αυτοκίνητο μου, μου είπε πως αν το αμάξι είναι μηχανικά οκ από τον έλεγχο τότε είναι μια χαρά.

vazelos@ibiza
17-02-2015, 16:15
Τα 2 πρωτα χρονια το φρ ειχε κανει 60.000 ..
Μετα για μια 5ετια ειμουν στα 12-13000,τωρα παλι 20+ χαλαρα ... 8μιση χρονια 150.000

Ξα,αν δει τι πωλειται στο καρ κ σε τι χλμ θα τραβας τα μαλλια σου,κουπρα εννοω.

Βεβαια τα 9000 ειναι σχετικα πολλα.

Υγ για μκ4 λεμε ?

Τωρα ειδα οτι λεμε για 5ρι,δεν εχω παρακολουθησει καθολου τιμες...

brwmogazos
17-02-2015, 16:24
Και εγω το 1400 τον πρωτο χρονο 33 000 χιλιομετρα...αφου ο πατερας μου τραβαγε τα μαλλια του. Καλα παλι σερβις-λαδια μουλεγε :p

Ειναι οι πρωτες τ@υλες...μετα χαλαρωνεις αλλα αν εχεις το αμαξι για βολτα μονο δεν γραφεις χιλιομετρα.

Τα τελευταια χρονια που ημουν Ελλαδα εγραφα γυρω στα 7000 στο δικο μου αλλα ειχα αλλο για καθε μερα και ταξιδια.

Αν το εχεις για πρωτο, οτι και να κανεις...

arzetlam
17-02-2015, 16:34
Μεθαύριο ο έλεγχος και αν όλα πάνε καλά, παίρνω το κλειδάκι. ;)

Θα ενημερώσω.

AntrikosFR
17-02-2015, 18:40
Αντε με το καλό και απροβλημάτιστο να είναι!

arzetlam
18-02-2015, 12:11
Αντε με το καλό και απροβλημάτιστο να είναι!

Σε ευχαριστώ φίλε.
Ελπίζω αύριο στον έλεγχο να μην έχουμε κανά απρόοπτο.

Πήρα πινακίδα και ρώτησα τον ασφαλιστή μου να ψάξει να δει αν έχει τρακαρίσματα κλπ κλπ και μου είπε ότι είναι καθαρό.

Θα δείξει αύριο...... :coffee

LefterisFS
18-02-2015, 12:20
Γνώμη μου, μην πάρεις 1,4 tsi dsg χρονολογία 09-10, είναι τα πρώτα που κυκλοφόρισαν και βγάλανε ΠΟΛΛΑ προβλήματα (μοτέρ, σασμάν), και μιλάμε για προβλήματα μεγάλου κόστους.
Αν θες μκ5 κοίτα του 11' και μετά. Αλλιώς όπως είπε και ο Αντρίκος υπάρχουν και πολλά 20vt 07-08, προσεγμένα και με λιγότερα χρήματα, και σαφώς πιο σκυλιά!

AntrikosFR
18-02-2015, 14:34
Γνώμη μου, μην πάρεις 1,4 tsi dsg χρονολογία 09-10, είναι τα πρώτα που κυκλοφόρισαν και βγάλανε ΠΟΛΛΑ προβλήματα (μοτέρ, σασμάν), και μιλάμε για προβλήματα μεγάλου κόστους.
Αν θες μκ5 κοίτα του 11' και μετά. Αλλιώς όπως είπε και ο Αντρίκος υπάρχουν και πολλά 20vt 07-08, προσεγμένα και με λιγότερα χρήματα, και σαφώς πιο σκυλιά!

Ξέχασες να πεις πως μοιράζουν lipton σε mk5 (τα 20VT) :P

arzetlam
18-02-2015, 15:16
Ξέχασες να πεις πως μοιράζουν lipton σε mk5 (τα 20VT) :P

:gun_bandana

stam911
19-02-2015, 08:06
Μιας και σου λενε τα παιδια για 20vt κοιτα και αυτο : http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5890303/ 49500 km 2009 μοντελο

AntrikosFR
19-02-2015, 10:03
Α ναι! Του Βασίλη ειναι απο τα καθαρότερα! Πολυ ωραίο αμάξι και προσεγμένο!

arzetlam
19-02-2015, 17:52
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας παιδιά! :redface:

Σήμερα το περάσαμε από έλεγχο στη SEAT και το εξέτασε μηχανικός και φανοποιός.
Όλα ΟΚ!

Εσωτερικά και εξωτερικά όλα οκ!

Το 2013 έγινε αντικατάσταση κινητήρα (εντός εγγύησης) από SEAT, ο οποίος λειτουργεί άψογα βάση του μηχανικού και επομένως ο κινητήρας μετράει πολύ λιγότερα από 69.000 χλμ.

Έχει κάτι μικρά σημαδάκια, τα οποία φαντάζομαι διορθώνονται.

Φοράει Goodyear Eagle F1 με ημερομηνία παραγωγής μέσα του '12.

Είμαι χαρούμενος για αυτή την εξέλιξη και ελπίζω πως αύριο θα τελειώσουμε τα διαδικαστικά για να είναι την επόμενη εβδομάδα το αυτοκίνητο στα χέρια μου. :p

AntrikosFR
19-02-2015, 18:01
Ααα μπράβο!! Μαρούλι πες μας.. πόσο στο άφησε?

brwmogazos
19-02-2015, 18:08
Αφου σε καλυπτει με το καλο!!!

arzetlam
19-02-2015, 18:11
Από 9.000, 8.900 τελικό με δικά του τέλη μεταβίβασης (και κτεο έως 2016).

LefterisFS
19-02-2015, 20:31
Πρόσεχε μόνο, αφού έβγαλε ζημιά για το μοτέρ, έχε το νου σου και για το σασμάν!

Με το καλό να το πάρεις, και απροβλημάτιστο να είναι!

ChRiS_20vt
19-02-2015, 21:31
Ξανασκεψου το αγορινα.Καλυτερα κοιτα για 20vt σε καρότσα 6l που είναι μαύροι σκύλοι.Δε θα ξαναβγούν τέτοια μοτορια.
Είναι αμαρτία να μπλεξεις με ζημιες κλπ γιατί μετα θα ξενερωσεις άσχημα.
Καινούριο αμάξι και άλλαξε μοτέρ...και που εισαι ακομα..
Καλη τύχη.

arzetlam
20-02-2015, 12:06
Παιδιά δεν ενδιαφέρομαι για 20vt. Σας ευχαριστώ πάντως.

Από τη στιγμή που άλλαξε κινητήρα με πιάνει νέα εγγύηση και μου δίνουν και 1 χρόνο εγγύηση από Σφακιανάκη λόγω του ότι θα το πάρω από εκεί που το πήγε το παλικάρι, λόγω ανταλλαγής για αγορά νέου αυτοκινήτου.

Όσον αφορά για το σασμάν, από ότι έχω ακούσει το dsg θεωρείται από τα καλύτερα σασμάν.
Πρώτον θα το έλεγξαν το 2013 με την αλλαγή κινητήρα, δεύτερον το κοίταξαν και εχθές στον έλεγχο και δεν είδαν κάποιο πρόβλημα και τρίτον από τη στιγμή που έχω 1 χρόνο εγγύηση με καλύπτει στη χειρότερη περίπτωση προβλήματος που παιδιά θεωρώ πως δεν θα έχει. Μην τρελαθούμε κιόλας, το αυτοκίνητο πετάει δεν είναι σακαράκα!

:gossip

vazelos@ibiza
20-02-2015, 12:52
Αν βαλεις προγραμμα κλπ τοτε θα καταλαβεις σε τι κατασταση ειναι κ το σασμαν ...

Αν κ ακομα κ μαμα εχουν αντιμετωπισει πολλοι προβληματα

Τα παιδια που σου γραψαν πριν δυστυχως εχουν ακουσει δει πολλα με τα νεα tsi,γι αυτον τον σου λενε να προσεχεις γιατι θα πληρωσεις πολλα λεφτα ηδη για να το αγορασεις,ακομα κ εγγυηση να περασει καποιο προβλημα π θα σ βγαλει σκεψου λιγο ποσο ψυχοφθορο ειναι ..

izi
20-02-2015, 12:55
Όσον αφορά την εγγύηση....να είναι γραπτή και να διαβάσεις τα σημεία που καλύπτει, το λέω για το σασμάν κυριότερα.
Για μένα δεν θα έχει κάποιο θέμα αλλά και να βγάλει κάτι θα το βγάλει σχετικά νωρίς άρα και πάλι δεν σε ενδιαφέρει.Και 20vt σκορπάνε και tsi σκορπάνε κτλ.Από την άλλη υπάρχουν κατά καιρούς καμπάνιες για ανακλήσεις και διορθώσεις αλλά τι να κάνουμε σε όλες τις εταιρίες συμβαίνει.

Τα 20vt ''βγήκαν'' καλά αφού πέρασαν χρόνια...ε και σε 10 χρόνια θα λέμε το ίδιο για τα tsi ή όποιο άλλο μοτέρ...το θέμα είναι στο παρόν τι γίνεται και τι ανάγκες έχουμε.
Φίλε μου προχώρα, αν σταθείς άτυχος ε τι να κάνουμε καλή καρδιά, γερός να είσαι να πάρεις άλλο, δεν θα σκάσουμε για τις λαμαρίνες.

arzetlam
20-02-2015, 13:16
Ναι με την εγγύηση πρέπει να το προσέξω να δω τι περιλαμβάνει (αυτός μου είπε τα πάντα από μηχανικά).
Είμαι ευχαριστημένος από αυτά που είδα και μου είπαν και θα το προχωρήσω.

Από εκεί και πέρα, εύχομαι να είναι καλοτάξιδο!
:tu

LefterisFS
20-02-2015, 18:33
Το dsg το 6άρι που φοράει πχ, το golf gti, ναι είναι απο το καλύτερα. Το 7άρι δυστυχώς είναι αποδοτικό μεν, με πολλές βλάβες δε.
Οι βλάβες του δεν μπορούν να εντοπιστούν (απλώς ρίχνοντας μια ματιά σε ένα συνεργείο ή αντιπροσωπία) γιατί στις εμφανίζει ξαφνικά, πχ μένει στην νεκρά χωρίς να κουμπώνει άλλη ταχύτητα (δεν σε προειδοποιεί κάπως).
Mechatronic και πολύδισκος είναι 2 από τις βασικές ζημιές που βγάζει το σασμάν, κυρίως χρονολογίας 2009-2010.
Έχω γνωστούς που αλλάξανε και τα 2, και μετά αλλάξανε ολόκληρο σασμάν, έχω επίσης γνωστό που τον άφησε ο εγκέφαλος του dsg σε φανάρι χωρίς κάποια προειδοποίηση.
Ρώτησες τι να προσέξεις, σου αναφέραμε ποια είναι τα θέματα. Το ότι το αμάξι "πετάει", φαινομενικά δεν σημαίνει τίποτα, αν δεν κάνεις χιλιόμετρα με το αμάξι, δεν το δουλέψεις σε ανοιχτό δρόμο, μέσα στην πόλη να δεις συμπεριφορά κτλ, δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι. Στο συνεργείο, είδαν απλά αν το αμάξι έχει φάει στούκα, το βάλανε στον εγκέφαλο να δουν βλάβες και άντε να είδαν μπουζί-λάδια.
Εύχομαι να είναι γερό και σωστό, απλά θα σου πω άλλη μια φορά, αν θες 1,4tsi dsg, βρες αμάξι από το 2011 και μετά, και όπως σου είπε και ο Δημήτρης (Βρωμόγκαζος) πιο πάνω, μην βιαστείς!

izi
20-02-2015, 19:40
Ναι με την εγγύηση πρέπει να το προσέξω να δω τι περιλαμβάνει (αυτός μου είπε τα πάντα από μηχανικά).
Είμαι ευχαριστημένος από αυτά που είδα και μου είπαν και θα το προχωρήσω.

Από εκεί και πέρα, εύχομαι να είναι καλοτάξιδο!
:tu

Τα πάντα μηχανικά δεν μου λέει κάτι.Θα πρέπει να διαβάσεις τα σημεία που καλύπτει και αν σου είπε σασμάν να το δεις κι γραμμένο.Στο λέω γιατί γραπτή εγγύηση για 7άρι dsg δύσκολα δίνεται(εγώ δεν δίνω) και θα δοθεί μόνο αν υπάρχει σχετική καμπάνια όπως π.χ. για τ 7άρια 2009-2010 που όντως μερικά είχαν πρόβλημα.
Αν όμως στο δώσει γραπτά είσαι καλυμμένος.

izi
20-02-2015, 20:24
Στο συνεργείο, είδαν απλά αν το αμάξι έχει φάει στούκα, το βάλανε στον εγκέφαλο να δουν βλάβες και άντε να είδαν μπουζί-λάδια.

Έχεις δίκιο για το σασμάν όταν μιλάμε για αυτόματο, αλλά στο παραπάνω είσαι λίγο υπερβολικός.Δεν είναι δυνατόν μηχανικός να τσεκάρει μόνο μπουζί-λάδια και ένας λαμαρινάς για τρακάρισμα.Υπάρχουν πολλά σημεία που δηλώνουν την χρήση που το έγινε και την συντήρηση που είχε.

LefterisFS
20-02-2015, 22:10
Υπερβολικός γιατί? Τα αμάξια αυτά πονάνε σε μοτέρ και σασμάν. Πώς θα δουν την τωρινή τους κατάσταση? Μπορούν να ξέρουν αν το αμάξι καίει Λάδια? (υπάρχουν περιπτώσει που από αλλαγή σε αλλαγή έκαιγαν λίτρα)
Άντε και μετρήσανε συμπίεση (που το αποκλείω), σημαίνει ότι το αλλαγμένο μοτέρ πλέον δουλεύει ρολόι?
Τούρμπο και κομπρέσορας πως ελέγχθηκαν?

Ειδικά σε αντιπροσωπία, δεν έχω καμιά εμπιστοσύνη! Οι έλεγχοί τους είναι τυπικοί και στα πιο εμφανή κομμάτια.
(δεν μιλάω για φανοποιό, εκεί μπορεί να γίνει σωστός έλεγχος)

izi
21-02-2015, 10:59
Ξανά διάβασε την παράθεση μου και θα καταλάβεις.
ΔΕΝ σου έκανα παράθεση όλο το ποστ σου.Σου είπα έχεις ΔΙΚΙΟ για το σασμάν, ΑΛΛΑ όταν πας σε μηχανικό για έλεγχο, ένας έμπειρος επαγγελματίας ξέρει τι να ελέγξει.
Η αντιπροσωπία όταν πρόκειται να ελέγξει ''ξένο'' αμάξι το ξεπετάει, όταν πρόκειται να ελέγξει αμάξι ''ανταλλαγής'' κάνει έντυπο ελέγχου και αν έχει ζημιά γίνεται κοστολόγιο και μετά προχωράει η ανταλλαγή(δεν αναφέρομαι σε εσωτερικές ζημιές που μπορεί να έχει ή να βγάλει, αλλά υπάρχουν σημεία ελέγχου που είναι πιο σημαντικά από ένα σασμάν όσο και να σου φαίνεται περίεργο).

Μια μερσεντές πως θα ελεγχθεί ο κομπρέσσορας?Ένα 20vt πως θα τσεκαριστεί ότι ο κάτοχος του δεν έκανε πατήματα????Α ξέχασα τα 20vt δεν παθαίνουν τίποτα άρα δεχόμαστε το αμάξι να έκανε πατήματα ενώ ένα tsi όχι...Δεν είναι λογική αυτή.Ένα σωστό αμάξι είναι σωστό τέλος.Από ζημιές όλα έχουν, συμφωνώ ότι τα 2009-2010 είχαν προβλήματα αλλά και άλλα αμάξια έχουν προβληματα αλλά τα έχουμε θεοποιήσει.Tsi 2009 μπορεί να βρεθεί καλό, αν βγάλει ζημιά έχει την εγγύηση, αν του βγάλει ζημιά μετά την εγγύηση ε τι να κάνουμε μεταχειρισμένο παίρνεις το ρισκάρεις κιόλας.Αλλιώς παίρνεις 20vt που σε λίγο θα γίνει ιστορικό όπως τα σαξόραλλα ή σκάς κάτι παραπάνω και παίρνεις tsi 2011...όλα επιλογές είναι.

LefterisFS
21-02-2015, 13:16
Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες για την μερσεντες και τον κομπρεσσορα, οπως και για τα 20βτ κτλ. Αλλα μιλαμε για ενα αμαξι που βγαζει βλαβες σε συγκεκριμενα σημεια, και απο την αλλη σε ενα αμαξι που γινεται ενας τυπικος ελεγχος.

Δηλαδη αν αγοραζα ενα 20vt, θα εκανα εναν σωστο τυπικο ελεγχο. Σε ενα tsi απο τα πρωτα προσωπικα θα ηθελα να ξεψαχνιστει μεχρι τελους.
Πας να αγορασεις ενα αμαξι που ξερεις οτι ειναι ζημιαρικο, θα αρκεστεις στα λογια της αντιπροσωπιας ? Ασε που οι εγγυησεις πολλες φορες ειναι μεσω ασφαλιστικων καο συγκεκριμένων σημειων.

Επειδη τυγχανει να εχω επαφες με αντιπροσωπιες (Αττικης) πρωην Σεατ, οπως και με αντιπροσωπιες αλλης μαρκας, ο ελεγχος που κανουν ειναι αστειος.

izi
21-02-2015, 19:01
Για αυτό του είπα να διαβάσει τα σημεία της εγγύησης.
Τώρα για το τι κάνει η κάθε αντιπροσωπία δεν ξέρω.Εγώ μιλάω πάντα για αυτήν που δουλεύω και αρκετές άλλες στην πόλη.Αυτές λοιπόν όταν πρόκειται για αμάξι ανταλλαγής κάνουν σωστό έλεγχο(στα πλαίσια του εφικτού).

LefterisFS
21-02-2015, 21:07
Δεν γνωριζω την αντιπροσωπια ποθύ δουλευεις, ουτε την συμπεριφορα των υπολοιπων στην επαρχια. Αναφερω για την Αττικη που εχω προσωπικη αποψη.

Ετσι και αλλιως ο καθενας "ευλογει το σπιτι του", και λογικο ειναι!
Μακαρι σε εσας να ισχυουν αυτα που λες, ειναι τουλαχιστον κατι ενθαρρυντικό, μπας και παρουν μπρος και οι πρωτευουσιανοι!

Ξεφυγαμε απο το θέμα, ευχομαι το αμαξι του παλοπαλικαριού να ειναι οντως αψογο και να το χαρει!

izi
21-02-2015, 21:37
Ετσι και αλλιως ο καθενας "ευλογει το σπιτι του", και λογικο ειναι!

Μάλιστα....αν αυτό κατάλαβες από τα ποστ μου τότε τι να πω...ή εγώ απέτυχα να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ ή εσύ απαντάς πριν διαβάσεις...

Ξαναλέω, αναφέρομαι σε αμάξι ανταλλαγής και όχι σε απλό έλεγχο.Σε αμάξι ανταλλαγής κάθε σοβαρή εταιρία που σέβεται την τσέπη της(και όχι για να ευλογήσει τα γένια της) κάνε σωστό έλεγχο(στα πλαίσια του εφικτού) θέλει δεν θέλει.Πόσο πιο απλά να το γράψω????όχι για να το παίξει επαγγελματίας αλλά για να καλύψει τον κ@λο της.
Τόσο απλά.
Επιπλέον όταν ένα αμάξι γυρίζει με ζημιά εντός εγγύησης γίνεται έλεγχος της καρτέλας ελέγχου του αυτοκινήτου όταν πάρθηκε ανταλλαγή για ταυτοποίηση κτλ.

LefterisFS
21-02-2015, 22:01
Μαλλον εσυ δεν εχεις καταλαβει καλα ή δεν εχεις διαβασει το τοπικ καλα.

Το αμαξι δεν ειναι σε αντιπροσωπια Σεατ. Ειναι απο ιδιωτη.
Η αγορα θα γινει απο Σφακιανακη (γιατι απο εκει θα πάρει το νεο του αμαξι ο νυν κατοχος). Ο Σφακιανακης δεν εχει αντιπροσωπια Σεατ απο οσο ξερω.
Στην ουσια δηλαδη θα κανει τον διεκπεραιωτη της μεταβιβασης.

Τεσπα, δεν εχει νοημα η κουβεντα μιας και το παιρνεις προσωπικα σχετικα με τον επαγγελματιο σου τομεα!
Ξαναλεω μακαρι η αντιπροσωπια σας να ειναι τοσο τιμια και καλη οσο αναφερεις!

izi
21-02-2015, 22:15
Παιδιά δεν ενδιαφέρομαι για 20vt. Σας ευχαριστώ πάντως.

Από τη στιγμή που άλλαξε κινητήρα με πιάνει νέα εγγύηση και μου δίνουν και 1 χρόνο εγγύηση από Σφακιανάκη λόγω του ότι θα το πάρω από εκεί που το πήγε το παλικάρι, λόγω ανταλλαγής για αγορά νέου αυτοκινήτου.

Όσον αφορά για το σασμάν, από ότι έχω ακούσει το dsg θεωρείται από τα καλύτερα σασμάν.
Πρώτον θα το έλεγξαν το 2013 με την αλλαγή κινητήρα, δεύτερον το κοίταξαν και εχθές στον έλεγχο και δεν είδαν κάποιο πρόβλημα και τρίτον από τη στιγμή που έχω 1 χρόνο εγγύηση με καλύπτει στη χειρότερη περίπτωση προβλήματος που παιδιά θεωρώ πως δεν θα έχει. Μην τρελαθούμε κιόλας, το αυτοκίνητο πετάει δεν είναι σακαράκα!

:gossip

Έχεις δίκιο δεν διάβασα καλά....

izi
21-02-2015, 22:22
Να σου απλά τι έγινε....
Ο κάτοχος του αυτοκινήτου πήγε να πάρει αμάξι από τον Σφακιανάκη και είχε ανταλλαγή το σέατ.Ο Σφακιανάκης για να προβεί στην ανταλλαγή και να βγάλει την χρηματική διαφορά έκανε τεχνικό έλεγχο μαζί με καρτέλα ελέγχου στο αμάξι και στήνει μετά το αμάξι στην αυλή του.ΑΝ έκρινε ότι δεν του κάνει το αμάξι θα έλεγε δεν στο παίρνω ανταλλαγή.
Πάει ο φίλος μας, του αρέσει το αμάξι και επειδή ο Σφακιανάκης έχει κάνει τον έλεγχο του δίνει εγγύηση μοτέρ(για το σασμάν κρατάω επιφύλαξη).
Το ότι δεν έχει αντιπροσωπία σέατ δεν σημαίνει ότι δεν κάνει επίσημη καρτέλα ελέγχου.
Αν βγει ζημιά που είναι στην εγγύηση την καλύπτει.Έτσι λειτουργούν οι αντιπροσωπίες που δίνουν γραπτές εγγυήσεις.
Και το ξαναλέω δεν είναι θέμα τιμιότητας αλλά επαγγελματισμού....θα είναι χαζό να δώσεις εγγύηση αν έχεις σημάδια για το αντίθετο.Εσύ θα το έκανες?όχι...εγώ θα το έκανα?όχι...
Είπα και πριν ότι εγώ εγγύηση για σασμάν dsg7 2009-2010 ΔΕΝ θα έδινα.Αν του την δώσουν γραπτά τότε τι να πω, μπράβο τους.

LefterisFS
21-02-2015, 22:34
Και η εγγυηση δινεται μεσω ασφαλιστικης για τα βασικα μηχανικα μερη. Τωρα θα μαθουμε τις απατεωνιες που κανουν οι μαντραδες (γιατι αυτο θεωρειται στα μεταχειρισμενα).
Nevermind, οπως ειπα και πριν δεν εχει νοημα η κουβεντα μιας και ξεφευγει απο φορουμιστικο επιπεδο και "ενοχλει" επαγγελματικο χωρο.
Καλο βραδυ και καλες δουλειες!

LefterisFS
21-02-2015, 22:40
Οκ :)

izi
21-02-2015, 22:55
Βρε Λευτέρη γιατί δεν έχει νόημα η κουβέντα αυτή?Δηλαδή θεωρείς ότι όλα αυτά δεν ενδιαφέρουν τον φίλο που ψάχνεται?Εννοείται και τον ενδιαφέρουν και εννοείται ότι θα πάει ενημερωμένος να διαβάσει τους όρους της εγγύησης και θα κοιτάξει να δει ΓΡΑΠΤΑ την εγγύηση για το σασμάν.

Όσο για τις εγγυήσεις δεν είναι τόσο απλά.Αν θεωρείς ότι την ζημιά την πληρώνει πάντα 3ος κάνεις μέγα λάθος.Η αντιπροσωπία την πληρώνει ή ο έμπορος(όποιος δλδ πούλησε το αμάξι).Και αν δεν υπάρχει σχετική καμπάνια για το μοντέλο τότε μπαίνει βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Αν ξέρεις εσύ το αντίθετο γράφεις την εμπειρία σου και θα υπάρξει διάλογος, τόσο απλά.

Το παιδί έχει φίλο μηχανικό που εμπιστεύεται και του δίνει το οκ, μίλησε με τον ασφαλιστή του και του είπε δεν έχει στούκα, του δίνουν και εγγύηση από εκεί που θα το πάρει, του είπαμε ότι τα dsg7 2009-2010 πονάνε....ε εντάξει τα ζυγίζει και προχωράει.Εναλλακτικές υπάρχουν, αν όμως αυτό θέλει ας το πάρει.Αν θεωρεί ότι μπορεί κάτι να βγάλει ας ψάξει άλλο αμάξι.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να φταίει ένας έμπορος, μια αντιπροσωπία, μια ασφαλιστική κτλ αν ο φίλος μας θέλει αυτό το αμάξι.Δεν του το πουλάνε με το ζόρι!

arzetlam
22-02-2015, 01:16
ok παιδιά, ευχαριστώ για τις χρησίμες πληροφορίες.
Μόλις έχω νεώτερα θα σας ενημερώσω.

arzetlam
25-02-2015, 12:18
Καλημέρα παιδιά,

Η εγγύηση περιλαμβάνει και σασμάν, όλα τα μηχανικά όπως είπα.

Την Παρασκευή λογικά θα το έχω στα χέρια μου. :redface:

izi
25-02-2015, 20:08
Το είδα το μήνυμα απλά δεν μπορώ να στείλω π.μ.
Καλορίζικο και καλοτάξιδο!!!!!

Υ.Γ. όταν μπω από προσωπικό υπολογιστή θα σου απαντήσω και στο π.μ.!

arzetlam
26-02-2015, 11:08
Το είδα το μήνυμα απλά δεν μπορώ να στείλω π.μ.
Καλορίζικο και καλοτάξιδο!!!!!

Υ.Γ. όταν μπω από προσωπικό υπολογιστή θα σου απαντήσω και στο π.μ.!

Σε ευχαριστώ πολύ!!! :notworthy
Σήμερα έκανα και τη κατάθεση και αύριο το απόγευμα θα πάω να το πάρω. :tu

arzetlam
28-02-2015, 00:46
Το πήρα παιδιά!!!!

Τούμπανο το αυτοκίνητο! :)
Εύχομαι να είναι καλοτάξιδο!
:drinks_wine:winner4
:love_in_the_air
:icon_idea:;)

brwmogazos
28-02-2015, 16:23
Καλοταξιδο!!!

Παρε ματακι οπωσδηποτε!

black_fr
28-02-2015, 16:32
καλοταξιδο και καλα χλμ να εχεις

arzetlam
28-02-2015, 20:01
Ευχαριστώ παιδιά, να είστε καλά!

andreasg
28-02-2015, 20:59
Καλοταξιδο!

AntrikosFR
01-03-2015, 12:44
Καλα και ασφαλή χιλιόμετρα boy!!

arzetlam
02-03-2015, 00:22
Ευχαριστώ παιδιά! :)

izi
02-03-2015, 10:01
Με το καλό φιλαράκι και να ξέρεις όσο το φροντίζεις θα σε προσέχει.

Άντε σιγά σιγά να ανοίξεις τόπικ με την παρουσίαση του, με καμιά φώτο να κάνουμε μπανιστήρι και να μας πεις αν έχεις σχέδια για το κουπράκι!

AntrikosFR
02-03-2015, 11:40
Εγω ξερω πως οσο το προσεχεις (εκτος των κλασσικων σερβις κλπ) τοσο γινεσαι πιο "ψειρας" και το παραμικρό σου κακοφαινεται.. παθών απο αυτο το σεναριο και δυστηχώς δεν μπορω να αλλαξω..
Και να ηθελα να πουλησω το αμαξι πραγματικά η τιμη που κυμαινεται τωρα ειναι για γέλια σε σχέση με αυτα που εχω ρίξει θα ρίξω και οσα εχω περάσει με το κουβαδο-ιμπιζάκι..
Οπότε προτιμώ στο μελλον να το εχω στο γκαραζ για 2ο.. (αμαξι ξεκ@υλώματος) παρά να το δωσω σε καποιον που σε μια βδομαδα θα το εχει βγαλει off το αμαξι..
(Εξαιρούνται οι γνώστες του χομπυ και στενοί φίλοι)

arzetlam
02-03-2015, 16:27
Ναι παιδιά, έχω σκοπό να το προσέχω :).

Θα φτιάξω ένα topic σύντομα με κάποιες photo για το cupra μου. :D

arzetlam
02-03-2015, 16:29
Επιπλέον, θέλω να σας κάνω και μια ερώτηση μιας και δεν είμαι σχετικός.
Τα λάδια είναι λίγο μαύρα..... Θεωρώ πως χρειάζονται αλλαγή ή όχι?

jack
03-03-2015, 15:33
Αλλαξετα ολα λαδια φιλτρα να ξερεις τι σου γίνεται