PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Λαμπάκι CHECK & τουρμπίνα

ace_ace106
28-01-2016, 12:39
Καλημέρα σε όλη την παρέα! Θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω σ' ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τον τελευταίο καιρό. Το αυτοκίνητο είναι Ibiza Cupra '05, φοράει μόνο μια χοάνη και "ίσως" Revo1 σύμφωνα με τον μαντρά που το αγόρασα, μιας και δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να το επιβεβαιώσω. Πριν λίγες μέρες άλλαξα δίσκο πλατό (110.000km) γιατί άρχισε να πατινάρει η 3η και 4η! Το πρόβλημα μου ξεκίνησε όταν κόντευα να τελειώσω το στρώσιμο του δισκόπλατου. Ενώ βρισκόμουν σε κίνηση ανάβει το check και το αμάξι δεν πήγαινε βήμα! Ενώ η τουρμπίνα ακουγόταν ότι φόρτωνε, μετά τις 3.500rpm σαν να ψώφαγε και το αυτοκίνητο πήγαινε σαν 1.000cc. Δοκίμασα να κάνω "reset" βγάζοντας τον πόλο για κάνα μισάωρο και το check είχε σβήσει, το αμάξι τούρμπιζε κανονικά και όλα φαινόντουσαν μια χαρά. Το επόμενο πρωί (είχε κρύο) βάζω μπροστά και ΔΕΝ ανέβαζε στροφές. Μετά από 1-2 λεπτά ξεκίνησα και τι να δω; Μπέρδευε χειρότερα και από παπί με αρρύθμιστο καρμπυρατέρ! Αφού κουτσά στραβά έπιασε θερμοκρασία όλα έστρωσαν. Στην διαδρομή προς την δουλειά μου, να σου πάλι το check και το αμάξι ήταν πάλι σαν 1.000cc. Τώρα το έχω ακόμα έτσι με check αναμμένο και τα πρωινά που το βάζω μπροστά δεν ανεβάζει στροφές για να ζεσταθεί και στον δρόμο με περνάνε κάτι Suzuki Liana και γελάνε κιόλας! Πείτε σας παρακαλώ την γνώμη σας και μην μου πείτε για συνεργείο γιατί είμαι άνεργος αυτή την στιγμή και η γυναικά μου κουβαλάει το διάδοχο μου :P συγνώμη για τα πολλά που έγραψα απλά ήθελα να πω σχεδόν αναλυτικά το πρόβλημα μου.

ABARTHBOY
28-01-2016, 13:02
1) μην το τούρμπιζεις! 2) πήγαινε να δεις τι βλάβη σου βγάζει! Σε ενα συνεργείο η με κάποιον που εχει vag com! 3) άκου τι θα σου πουν τα παιδιά εδω μεσα! Μπορει να ειναι απο πολλαπλασσιαστες εώς N75 (ελέγχει την πίεση της τουρμπίνας) 3 βγες και δες στο ρελαντί τι χρώμα βγάζει η εξατμιση ! Διάφανο - μαυρο-μπλε-άσπρο ειναι ενα πρωτο σημάδι οτι κατι δεν παει καλα με το αμάξι σου! Κανε και έναν έλεγχο να δεις αν εισαι εντάξει απο λάδια και νερά! Ισως να τα κανεις τζαμπα αλλα δεν βλάπτει! Μπορει και κολλαρο να εχεις σκισμένο η η τουρμπίνα να χαιρεταει

mavras
28-01-2016, 22:08
φιλε μου το πιο σιγουρο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις το αυτοκινητο σε ενα διαγνωστικο και να δεις τι βλαβες καταγραφει. Καταλαβαινω το κοστος που αναφερεις, αλλα χωρίς διαγνωστικο πραγματικα μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε καθως μπορεί να ειναι καμποσα πραγματα. Οτι σου ειπε και ο abarthboy δλδ.

για να αποφυγεις το συνεργειο δες μηπως υπαρχει καποιος κοντα σου που να εχει δαιγνωστικο (πολλοι απο εμας εχουν στο λαπτοπ τους) ωστε να μην κοστισει τουλαχιστον η διαγνωση.

brwmogazos
29-01-2016, 09:47
+1000

και πριν αρχισεις να μαντευεις και να σκαλιζεις πας σε συνεργειο...και ξεμπερδευεις μια και καλη.

cupra danny
30-01-2016, 09:36
Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά.
1.Cupra + δίσκο πλατό στις 110.000 χλμ σχεδόν μαμα ειναι κομμάτι χλωμό.Άρα μυριζομαι βρωμοδουλεια.

2. Εχεις κάνει καποιον έλεγχο αν έχει πετάξει κάποιο κολάρο το αμαξι; Ξεκινά απο την αρχή και κοίταξε τα.

3. Μετά απο κάποια χλμ τα αμάξια μας ξεραίνουν τα μαμα σωληνακια υποπιεσης και σκίζονται. Κάνε και εκει ένα τσεκ απο την αρχή.

4. Αν δεν ανοίξεις το καπό και δε βάλεις τα χέρια σου να δεις με τι εχεις να κανεις η μονη λύση ειναι συνεργείο=πιασιμο οπίσθιων=απογοήτευση=άγνωσ τη προέλευση προβλήματος====

5. Ξεκινά το ψαξιμο μόνος σου!

Piterakos
30-01-2016, 12:39
εμένα πάλι έτσι όπως το ακούω μου έρχεται στο νου σπασμένος καταλύτης. Εάν έχεις πρόσβαση μπες κάτω από το αυτοκίνητο και χτύπα λίγο τον καταλύτη να δεις αν ακούγεται τίποτα.

mavras
31-01-2016, 19:02
παιδια, πολλα μπορει να ειναι, αλλα χωρις διαγνωστικο μιλαμε στον αερα μονο εικασιες κανουμε

DjSeries
02-02-2016, 19:40
Ας ξεκινήσουμε με τα βασικά.
1.Cupra + δίσκο πλατό στις 110.000 χλμ σχεδόν μαμα ειναι κομμάτι χλωμό.Άρα μυριζομαι βρωμοδουλεια.

τι εννοείς κομματάκι χλωμό ρε?

cupra danny
03-02-2016, 19:26
Μα είναι δυνατόν να έχει θέμα? Είναι σχετικά πολύ νωρίς για αλλαγή.. εκτός και αν το είχε καμία γκομενιτσα το όχημα!

sotirisfr
03-02-2016, 22:36
Danny μην το βλεπεις ετσι...Εμενα το ιμπιζα μου εχει 160.000 και εχω αλλαξει 3 φορες δισκο πλατο...Εκει που εμενα καθε φορα που παρκαρα ενιωθες και το χιλιοστο που τρωγοταν..Ολα τα αμαξια της οικογενειας μας και αλλο ενα 20vt οικογενειακο αλλαζαμε δισκο πλατο καθε 60.000 κατα μεσο ορο...Οποτε δεν ισχυει αυτο που λες απολυτα...

RpMz
04-02-2016, 15:41
160.000 με μαμά δίσκο πλατό και απο τα 90.000 με hybrid setup..

brwmogazos
05-02-2016, 09:14
Καθε 60 000 δισκοπλατο?

Σε ανηφορα παρκαρεις? :D

sotirisfr
05-02-2016, 19:51
Ποιο παλια ναι...Συνορα κυψελης γαλατσι...Το λιγοτερο που επρεπε να σηκωσω για να παρκαρω ηταν τουλαχιστον 2.500 χ.στρ....Αμα το ακουγες προσεκτικα ακουγοταν το φαγομα του δισκο-πλατο...Βαλε και οτι μπορει να χρειαζοσουν 2-3 μανουβρες για να το βαλεις...Εεε δεν θες και τιποτε αλλο...