Wordpress Theme - CSSigniter

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 18

Θέμα: 6K2 20vt

Ibiza Mania Manolo Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016

Προκαθορισμένο 6K2 20vt

Καλημέρα σας!

Θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας και σε αυτό το κομμάτι;

Μεταξύ REVO-OVERLOAD-UNITRONIC,ποια είναι "καλύτερη" επιλογή;

Ibiza Mania mavras Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2004

Προκαθορισμένο Απ: 6K2 20vt

Αναλογα το τι ζητας...
    αποδοση, χαμηλη τιμη, παραμετροποιηση, υποστηριξη, κλπ. Κανεις δεν τα παρεχει στο 100% ολα, οποτε πρεπει να δεις τι ζητας απο το προγραμμα.
    Γενικα, και τα 3 που αναφερεις καλα ειναι και δοκιμασμενα

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016

Χμμ κατάλαβα..
    Θα μπορούσες να τα κατηγοριοποιήσεις λίγο..
    λ.χ. ποιος προσφέρει τι..

Ibiza Mania Piterakos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010

Αρχικά ας μιλήσουμε για stage 1 (μόνο πρόγραμμα) και για stage 2 (φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση)

Το ρέβο είναι πρόγραμμα κονσέρβα. Που σημαίνει είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να ταιριάζει σε όλα και να δουλέυει safe σε εργοστασιακούς κινητήρες. Άρα αν σκέφτεσαι να καταργήσεις κάποιες ηλεκτροβαλβίδες ή κάποιες δικλείδες ασφαλείας ή να προσθέσεις launch control, shift light, multimap κτλ το ξεχνάς γιατί δεν είναι παραμετροποιήσιμο.
    Άν πάλι θέλεις να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τα περιφερειακά που έχεις βάλει στο αυτοκίνητο προτίμησε ένα από τα άλλα δύο που παραθέτεις ή κάποιο άλλο custom που θα φτιαχτεί πάνω στο αυτοκίνητό σου ώστε να εκμεταλλευτείς σωστά τα περιφερειακά που ενδεχομένως έχεις (πχ intercooler).
    Άρα μια πρόχειρη κατηγοριοποίηση έχει ως εξής:

Revo -> πολύ καλό για εργοστασιακούς κινητήρες με όλα τα περιφερειακά τους. Για να δουλέψει σωστά χωρίς αλχημείες και πατέντες αλλάζεις μόνο αυτά που προτείνει η εταιρία και τίποτα παραπάνω.

Unitronic -> από τα καλύτερα (απ' όσο έχω ακούσει) αλλά και από τα πιο ακριβά προγράμματα.

Overload -> πάρα πολύ καλό πρόγραμμα και αρκετά παραμετροποιήσιμό με χαμηλό κόστος. Το φοράνε αρκετοί στο club με πολύ αξιόλογα αποτελέσματα.

Ρίξε μια ματιά και στο Revlimit. Εκτός από καλό πρόγραμμα είναι από τα πιο παραμετροποιήσιμα της αγοράς. Η τιμή του είναι στα επίπεδα του overload.

Υπάρχουν και άλλοι στο χώρο αλλά δεν έχω άποψη. Αυτά χονδρικά και με κάθε επιφύλαξη καθώς έχω σταματήσει να παρακολουθώ εξελίξεις αφότου έβαλα πρόγραμμα στο δικό μου.

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016

Κατατοπιστικότατος!
    Ευχαριστώ πολύ!
    Η αλήθεια είναι ότι ακόμα τελειοποιώ το project μου,με άλλα λόγια αρκετή θεωρία πριν την πράξη.
    Δε βιάζομαι,αλλά προτιμώ να τα έχω "κάπως" στο μυαλό μου.Που σημαίνει,όσον αφορά την επιλογή του προγράμματος,έχω σκοπό να βάλω αυτό που "ανταποκρίνεται" καλύτερα στις προσδοκίες μου,γιατί προς το παρόν μόνο προσδοκίες μπορώ να έχω..
    Αναφορικά,τα πράγματα που θα μπουν είναι,ένα φίλτρο panel Κ&Ν,σκάστρα Forge DV008,και κάποια μέρη της εξάτμισης θα αλλαχτούν.Υπάρχει βέβαια και το σενάριο intercooler,αλλά όχι προς το παρόν.

Ibiza Mania AntrikosFR Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2012

Για εμένα πριν βάλεις προγραμμα βάλε και ιντερκουλερ και μια φουλ εξατμιση γιατι το τουρμπάκι θα ψήνεται και θα χάνεις σε απόδοση.. θα "κουράζεται" στα ψηλά..
    Τωρα οσο αφορά το πρόγραμμα να κοιτάξεις κιόλας ποιος θα έχει το καλύτερο aftermarket γιατι εκει φαίνεται το κάθε πρόγραμμα.. στην αντιμετώπιση του πελάτη μετά το πρωτο ++350αρι (σου βαζω μια στανταρ τιμή για απλο 1st stage)
    20VT_Garrett Inside_FasterTuning
    U Mad Bro?

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016

Μμμ λες ε;
    Ε,ας πάει και κανένα δίμηνο πίσω,σιγά.. Και τι intercooler θα μου πρότεινες;
    Εξάτμιση πόσο να το υπολογίζω;

Ibiza Mania AntrikosFR Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2012

Ενα custom intercooler με σωληνωσεις θα σου παει απο 450-500.. η εξατμιση χωρις καταλυτη, με μεσαιο και τελικο να σου παει απο 400-500..
    Καλο είναι πριν το προγραμμα να βαλεις επίσης μια αντλια βενζινης 4bar.. είτε απο το s3 είτε να βαλεις μια ακομα μεγαλύτερη π.χ walbro 255lt (απο 130-150 παιζουν)
    20VT_Garrett Inside_FasterTuning
    U Mad Bro?

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016

Καλησπέρα και πάλι..
    Προχωράει το project και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα ακόμη.
    DSG μπαίνει; (μη με βρίσετε)
    Γιατί όλα προχωρούν κατ'ευχήν...

Ibiza Mania Piterakos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010

Dsg σε συνδυασμό με 20vt εννοείς; Νομίζω κυκλοφορεί ένα βίντεο στο youtube με κάποιον έλληνα μηχανικό που το έχει επιχειρήσει και είναι σε φάση τελειοποίησης αλλά δεν ξέρω περαιτέρω. Φαντάζομαι όμως ότι θέλει πολύ μαρούλι ένα τέτοιο εγχείρημα. Για μένα καλύτερα να μπει σε συνδυασμό με tsi μοτέρ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία